dünya

Bu yazıda yurt dışı tatili öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

Son zamanlarda hem instagramdan (Kurtluyuzbiz) hem de çevremdeki kişilerden en çok duyduğum soru şu oluyor: İlk kez yurt dışına çıkıcam, nelere dikkat etmeliyim?

Son 6 aydır o kadar çok bu muhabbeti yaptım ki, yazıya dökmek farz oldu!

Öncelikle bu yazıyı 2 kısma ayıracağım. Bu kısımda seyahat planlaması yapılmış, biletler alınmış, konaklama falan filan her şey hazırmış gibi düşünerek yazacağım. Sadece ilk kez yurt dışına çıkacak ya da daha önce çok fazla yurt dışı tatili tecrübesi olmayanlar için önemli ayrıntılar olacak.

Diğer yazımı da, seyahat planlamasını yapmayı bilmeyenler için olacak. Aslında Seyahat planlamanın önemi hakkında da bir yazı yazmıştım, linki bu cümlenin üzerine ekliyorum tıklayıp oraya geçebilirsiniz😉

Ayrıca;  Mesela ilk kez yurt dışına çıkacak kişiler için yazdığım bir yazı burada mevcut, tıklayıp oraya da bakabilirsiniz!!

Yurt dışı tatili öncesinde;

  1. Telefonlarınızı yurt dışına açtırmayı unutmayın. Acil bir durum olursa kullanma ihtiyacı hissederseniz zor durumda kalmayın!! Günlük kullanıma ait sabit fiyat tarifeleri de oluyor. Eğer gittiğiniz otelin ve mekanların kablosuz internetinden faydalanmak size yetecekse, uçağa binerken uçak moduna alıp sadece wifi ile tatilinizi geçirebilirsiniz.
  2. Kredi kartınızı da yurt dışında kullanıma açtırmayı unutmayın. Artık bir çok ülkede rahatlıkla kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Biz genelde yanımıza nakit alsak da, kredi kartı kullanmayı tercih ediyoruz.
  3. Yanınıza euro ya da dolar almayı unutmayın! Türk Lirasını her yerde çevirmeniz mümkün olmayacağı için, mümkünse buradan yanınıza döviz alıp gidin. Gittiğiniz ülkenin para birimi ne olursa olsun, dolar ya da euro yu çevirmeniz ve hatta kullanmanız rahat olacaktır.
  4. Seyahat ederken en çok kullanılan telefon uygulamalarını telefonunuza indirmeyi unutmayın! Bununa ilgili bir yazı yazmıştım: Seyahatlerde Kullanılan Telefon Uygulamaları
  5. Pasaportunuzun ilk sayfasını (kimlik bilgilerinizin olduğu sayfa) ve vizeli bir yere gidiyorsanız vizenizin bulunduğu sayfanın fotokopilerini çektirip yanınıza alın! Umarım yaşamazsınız ama yurt dışı tatili esnasında hırsızlığa uğrayıp pasaportunu kaybeden tanıdıklarım olmuştu. En azından elinizde fotokopileri olur.

 

Eğer bir tur ile gitmiyorsanız bu bilgiler de çok işinize yarayacaktır;

  1. Gideceğiniz ülkenin gezilecek yerlerinin listesini çıkarın. Ya da benim gibi bloggerların hazırladığı nokta atışı gezilecek yerler listesinin çıktısını alın.
  2. Gideceğiniz müzelerin ya da tarihi yerlerin online biletleri olabilir, varsa gitmeden rezervasyon yaptırın. Gittiğinizde sıra beklemeden direkt geçiş sunabilir. Ya da daha uyguna almış olabilirsiniz. Hatta bazı ülkelerin bazı dönemler müzeleri online bilet ile ücretsiz olabiliyor 😉
  3. Yeme içme mekanları listesi çıkarın. Mümkünse en turistik yerler değil de, en lezzetli mekanların listelerini yapan bizlerin önerine kulak verin 😉 Masadan aç ve bir çok para dökerek kalmış olmazsınız!
  4. Uçak biletinizi ve konaklamanızı aylar öncesinden yapın. Son dakika bilet ve konaklama aşırı pahalı olabilir!
  5. Ulaşım ve konaklamayı yaptıktan sonra mümkünse tatil paranızı dövize çevirip kenara koyun. Ben 11 ay sonraya bilet aldığımı bilirim. O zamanın euro kuru ile gittiğim dönemin kuru arasındaki farkı söylememe gerek yok sanırım. Aşırı kar ettiğim kesin 😉
tatil
Seyahat planlama

 

Sormak istediğiniz her hangi bir şey olursa yorum olarak yazabilir ya da instagram hesabım olan Kurtluyuzbiz e mesaj atabilirsiniz 😉

Şimdiden iyi tatiller dilerim…