Yurt Dışı Ekonomik Tatil

Merhabaaaa, Yurt Dışı Ekonomik Tatil Önerileri ile geldim bugün karşınıza 😉

Son zamanlarda yaşanan enflasyon nedeniyle tatil yapmak ciddi bir lüks olmaya başladı maalesef! Ama bütün bir yıl çalışıp bir kaç hafta tatil yapacaksak bunu da doğru düzgün yapalım istiyoruz. Çok da bütçe yakmadan (illa ki yakıyo!) neler yapabilir diye biraz bakalım.

 

Öncelikle daha önce yazmış olduğum aşağıdaki yazılar ekonomik tatil için efsane bilgiler içeriyor;

Ekonomik Seyahat Sırları

Bütçe Dostu Ülkeler

Vizesiz Ülkeler Listesi 

Seyahat Planlama Sırları

Çipli Kimlik Kartı ile Girilebilen Ülkeler (Haziran 2022)

 

İlk önce Uçuş önerileri;

Eveett gelelim güncel diğer bilgilerimize bakmaya! Geçen Ramazan Bayramında bir değişiklik yapıp Tren ile Bulgaristan’a gittik. Bu bizim için çok güzel bir deneyimdi. Her ne kadar Bulgaristan’ın parası bizimkinin 7 katı olsa da, (şimdi 9 olmuş!) yine de Sofya pahalı bir şehir değildi. Bence Bütçe Dostu Ülkeler yazısını es geçmeyin! Bayram döneminde özellikle yurt içi seyahat yapacağınıza yurt dışı seyahat çok daha uyguna gelebilir.

Yurt Dışı Ekonomik Tatil
Yurt Dışı Ekonomik Tatil

Son dönemlerde artan uçak biletleri nedeniyle hepimiz uzak ülkelere gidebilme yolunu arar olduk. Bunun için en uygun alternatifler Sofya’dan ya da Tiflis’den oluyor. Mesela size güncek bir örnek vereyim: İstanbul-Tallin seferleri kişi başı git gel 8500TL iken; Sofya-Tallin (hem de İstanbul aktarmalı!! ya ni aynı uçuş!!) 5500TL oluyor. Tallin’e giderken buradan 500TL vererek Esenler otogarından Sofya’ya gidebilirsiniz. Ya da 35euro vererek tren ile gidebilirsiniz. Dönüşte de aktarma yine İstanbul’dan olacağı için aktarma kısmında İstanbul’da inebilirsiniz.

Bu örnek Tiflis için de geçerli oluyor. Özellikle uzak doğu uçuşlarında bu fiyat ciddi oranda oynuyor! Bilginiz olsun 😉

 

Gelelim şimdi de Yurt dışı Ekonomik Tatil Önerileri konaklama seçeneklerine;

Ben genelde 2 site kullanıyorum; Booking ve Airbnb. Booking den konaklama yaptıkça puan birikiyor ve bir sonraki konaklamalarda bu puanları kullanabiliyorsunuz. Airbnb de bazı ülkelerde çok daha avantajlı öneriler sunuyor. Diğer ücretsiz konaklama seçeneklerine açıkçası ben bakmıyorum. Tamamen kişisel tercih!

 

Yeme içme olarak ben sadece gitmeden evvel uygun restoranların listelerini çıkarıyorum. Ama tabi ki devamlı onlara da gitmiyoruz. Mutlaka bir akşam dahi olsa gittiğimiz yerin meşhur ve lüks bir mekanına gidiyoruz 😉 Giderken yanınızda konserve (genelde uzak doğuya giderken!) götürmeniz de mantıklı olur. Ya da en azından kahvaltı dahil olmayan konaklamalar için (ki ben bunu bir kez yaptım 🙂 ) yanınıza bir kaç yiyecek almanız da yararlı olur.

Ben genellikle uçak firmalarının kampanyalarını takip ediyorum. Aylar öncesinden alınan biletler ve ayarlanan konaklamalar her zaman çok çok daha ucuza tatil yapmamızı sağlıyor.

Sevgilerimle 😉