Yeşil Pasaport ; kamu kurumlarında çalışan ve belirli bir statüye gelmiş kişilere verilen bir pasaport türüdür. Beni instagram hesabımdan (@kurtluyuzbiz) takip eden kişilerin de bildiği gibi geçen seneden beri bir devlet okulunda öğretmenlik yapıyorum ve bulunduğum okulda yeşil pasaporta sahip öğretmenler var. Önümüzdeki aylarda bir yurtdışı turu planlanıyor. Bu tur ile birlikte gündemimizde yeşil pasaport ile nerelere gidilir ve süresi uzatılmış yeşil pasaport ile hangi ülkeler kabul ediyor soruları gündemimiz oldu. Ben de bu konu hakkında biraz araştırma gereği duydum!

Öncelikle Türk Vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerin listeni daha önce yazmıştım. “Vizesiz Ülkeler Listesi” e tıklayarak oradaki listeye de bakabilirsiniz.

Burada bahsedeceğimiz konu; Türk Vatandaşlarından vize isteyen ama Yeşil Pasaport sahiplerinden vize istemeyen ülkelerin hangileri olduğu!

 Yeşil pasaport ile vizesiz gidilebilen ülkelerin başında Schengen ülkeleri yer alıyor

Bu ülkeler alfabetik sıra ile; Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahildir.

Avrupa ülkesi olup, Schengen bölgesinde olmayan ama Türk Vatandaşlarından vize isteyen ülkeler

Bulgaristan ve Romanya, AB ülkelerinden oldukları halde Schengen ülkelerinden değiller. Bu nedenle kendi vize uygulamaları bulunuyor. Yeşil pasaport ile bu ülkelere vizesiz girilebiliyor.

AB ülkesi olmayan Rusya da Türk vatandaşlarından son 2 yıldır vize istiyor. Fakat yeşil pasaport yine bu durumdan etkilenmiyor.

 

Diğer kıtaların hangi ülkelerinin vize istemediğini görmek için;

Pegasus’un bu linkine tıklayarak bakabilirsiniz: “Diğer kıtalar

 

Yeşil Pasaport ile Seyahat Süresi

En önemli konulardan biri bu süre meselesi.

Öncelikle yeşil pasaport ile yurtdışına çıkarken, pasaportunuzun en az 3 ay geçerlilik süresinin olduğuna emin olmalısınız. Bazı ülkeler 6 ay geçerlilik de isteyebiliyormuş. Açıkçası girişteki memurun inisiyatifine bırakılacak bir konu değil maalesef bu durum!!

Ayrıca gittiğiniz ülkede max 3 ay kalabiliyorsunuz. Daha doğru cümle şu aslında; “180 gün içerisinde en fazla 90 gün Schengen bölgesinde kalabilirsiniz!

Son olarak yukarıdaki tüm ülkelere vizesiz girebilen yeşil pasaport sahiplerinin en çok sorduğu sorulardan 3 tanesine özellikle cevap vermek istiyorum!

Süresi uzatılmış yeşil pasaport ile vize istemeyen tüm ülkelere gidebilir miyim?

İşte bu sorunun net bir cevabı maalesef bulunmuyor. Mesela Fransa’nın bir şehrine girişlerde kabul olurken başka bir şehrinin havaalanında kabul olmadığı bilgisi var. Ayrıca Bulgaristan’a Sofya Havalanı’nda indiğinde kabul görmeyen ama kara yolunda girişlerinde kabul görenler de bulunuyor. Mesela Yunanistan’ın kesinlikle kabul etmediğini de duydum! Gitmeden evvel mutlaka ilgili konsolosluk ile irtibata geçmek gerekiyor.

Yeşil pasaport sahiplerinden İngiltere vize istiyor mu?

Evet maalesef İngiltere ile anlaşma olmadığı için orası için vize alınması gerekiyor.

Yeşil pasaport sahiplerinden Amerika vize istiyor mu?

Evet maalesef İngiltere gibi Amerika ile de bu konuda anlaşma olmadığı için orası için de vize alınması gerekiyor.

 

Umarım istediğiniz bilgileri bulabilmişsinizdir. Buraya yorum olarak ya da direkt Kurtluyuzbiz instagram hesabıma da sorularınızı yazabilirsiniz.

Sevgilerimle..