Girne, yavru vatanımız Kıbrıs’ta en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Kıbrıs’a genelde yaz tatili için gitsek de, aslında kültürel açıdan da gezilecek çok yer var. Ben şu ana kadar 4 kez gittim fakat sadece 2 defa Girne ve çevresini gezme şansım oldu. Bu sene içerisinde yeniden gitmeyi planlıyorum. Planlarım yolunda giderse diğer şehirleri de gezmek istiyorum.

Kıbrıs’ta gezmek için turlara katılmak en mantıklısı bence. Ulaşım açısından sıkıntılı bir yer olduğunu söylemek yanlış olmaz. Toplu taşıma azlığı ve her yerde taksi bulamamak çok zor oluyor. Araba kiralamak için de ters yön trafik kullanmaları maalesef bizler için dezavantaj. Ama otellerin ya da tur firmalarının harika turları oluyor.

Şimdi gelelim Girne gezilecek yerler listesine

1 haftalık tatilin 2-3 gününü ayırarak çok rahat gezebilirsiniz. Diğer günler de bol bol kumsallarda tatilin tadını çıkarırsınız 😉 Ama benden size en büyük tavsiye; sakın ola yaz ortasında gezmeye çalışmayın çünkü yazın sıcağında başınıza güneş geçebilir :/

Girne Kalesi

Bazı kaynaklara göre şehir MÖ 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuştur. Strabon şehrin Akalara mensup olan efsanevi Tegea kralı Cepheus tarafından kurulduğunu yazmıştır. Buna rağmen şehrin bulunduğu bölgenin kalıcı yerleşim alanına dönüşmesi MÖ 4. yüzyılda, Pers hakimiyetinde gerçekleşti. MS 7. yüzyıldaki Arap saldırıları sırasında Girne Kalesi yapıldı. 1191 yılındaki Üçüncü Haçlı Seferi sırasında İngiliz kralı I. Richard, İsaakios Komnenos’la savaşarak kaleyi kuşatıp ele geçirdi. Bunu takip eden yıllardaki Lüzinyan hakimiyeti sırasında kale sağlamlaştırıldı. 1373 yılındaysa Ceneviz saldırıları nedeniyle kale tahrip oldu. 1489 yılında tüm adayla beraber Venedik kontrolüne geçen Girne’de, bu dönemde kalede büyük değişiklikler yapıldı. 9 Temmuz 1570 tarihinde Osmanlı Devleti’nin Kıbrıs Seferi sırasında şehir kendi rızasıyla teslim oldu. (Alıntı: wikipedia)

Kesinlikle görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Zaten Girne’nin merkezinde olduğu için ulaşım sorunu da bulunmuyor. Hemen kalenin yanında da Girne Limanını görürsünüz. Girişleri ücretsiz ve gezmesi keyifli yerler. Kalenin hemen yanında da Batık gemi müzesini göreceksiniz. Bu bölgeyi gezmek ve oturup bir şeyler yemek için bence 1 tam gününüzü ayırın. Benim sevdiğim yerlerden biri olduğu için keyfini çıkarmayı önemsiyorum.

Girne Limanı

Limanın şu zamanki halini almasındaki en büyük etken; 1400lerin sonlarına doğru Venediklilerin buraya gelmesi ve yaptıkları yapılarmış. Şuan göreceğiniz Venedik tarzı eski evler, restoranlar, tavernalar ve pubların bulundu liman; günün her saati ayrı güzel. Bir balıkçıya oturup liman keyfi yapmadan dönmeyin 😉 ayrıca akşam mekanlar çok güzel oluyor. Erkut’un arkadaşı Hasan abi’nin canlı müzik yaptığı bir mekan vardı. Şuan ismini hatırlamıyorum. Belki ismi değişmiş bile olarabilir fakat mükemmel bir yerdi. Limanın hemen arka sokağında, bir harabeyi mekana dönüştürmüşlerdi. Gittiğinizde orayı da bulmaya çalışın 😉

 

Bellapais Manastırı

12. yy’da gotik tarzda inşa edilmiş olan bir manastır. İçini ve bahçesini gezmenizi tavsiye ederim. Bir yanı denize bakan bahçenin diğer yanı da dağlara bakıyor. Harika bir atmosferi var. Ayrıca çevresinde oturabileceğiniz çok güzel mekanlar var. Yalnız giderken taksi ile giderseniz mutlaka taksinin numarasını alın ki, sizi tekrar alması için aramanız gerekecektir. Manastırın olduğu yerde maalesef taksi durağı bulunmuyordu.

Bellapais Manastırı bahçesi
Bellapais Manastırı bahçesi

 

Aziz Hilarian Kilisesi

12. yy’ın başlarında yapılan bu kale, Girne’de bulunan 3 kalenin en güzeliymiş. Yerden yüksekliği 700m civarındaymış ve tepesinden tüm Girne manzarasını izleniyormuş. Ben bu kaleye gitmedim ve ilk Kıbrıs seyahatimde gitmek için heyecanlanıyorum. bu kale bir de bir çok Walt Disney hikayesine konu olmuş ve çizgi filmlerinde kullanılmış.

 

Aziz Hilarian Kilisesi
Ruins of St. Hilarion Castle in The Turkish Republic of Northern Cyprus. Dates from AD 372.

Bufavento Kalesi

Yapılma tarihi1900lerin başları olarak geçiyor. En yeni kale diyebiliriz fakat en görkemli olanlardan biriymiş. Özellikle bulutlu günlerde gidilmesini tavsiye ediyor gidenler. Merak ettiğim yerlerden biri benim de.

Bizanslılar tarafından Lion (Arslan Kalesi), Leonton ve Leonne, Fransızlar tarafından Bufevent, İtalyanlar tarafından Buffavento ile ‘Lioutes’ (‘Rüzgarlardan Korkmayan / Rüzgarlara Baş Eğmeyen’) ve genel olarak da ‘Yüz bir Evler Kalesi’, ‘Kutsovendis Kalesi’ ve ‘Kraliçe Kalesi’ adlarıyla bilinmektedir. Kalenin 101 odası olduğuna ve kayıp olan bir odayı bulanların bir defineye sahip olacaklarına inanılmaktadır. (Alıntı: wikipedia)

 

Arkhangelos Mikhael Kilisesi

1860 yılında yapılan kilise, günümüzde müze olarak kullanıyor ve adı İkon müzesi olarak da geçiyormuş. Tepesine eklenen çanın şehrin her yerinden göründüğü söyleniyor. Ben daha önce bu bilgiye sahip olmadığım için hiç dikkat etmemişim 🙁

 

Karaoğlanoğlu Şehitliği

Kıbrıs Harekâtı sonucunda ölen Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerinin anısına Türkiye tarafından yapılan Girne’deki mezarlık. Mezarlığa, Kıbrıs Harekatı’nda Kıbrıs’a ilk çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri alayının komutanı olan Halil İbrahim Karaoğlanoğlu’nun ismi verilmiştir. 8 subay, 5 astsubay, 58 erbaş ve er olmak üzere toplam 71 TSK askerinin cenazesi yer almaktadır.

Karaoğlanoğlu Şehitliği
Karaoğlanoğlu Şehitliği

Çıkartma Plajı

20 Temmuz 1974 sabahında Kıbrıs Harekatı’nda Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı birlikler adaya bu plajından çıkarma yaptıkları için bu adı almış.

 

Hz. Ömer Türbesi

Hz. Ömer Türbesinde bulunan kişiler, Emevi Halifesi döneminde M.S 647 senesinde gerçekleşen Arap akınları esnasında, Muaviye ordusu komutanlarından biri olan Ömer ve altı arkadaşı, bu bölgede şehit düştükleri için, yine bu bölgede yer alan mağaraya gömülmüşler.

 

Batık Gemi Müzesi/ Girne Batığı

Levant Denizi’nde günümüze en iyi durumda ulaşmayı başarmış antik bir batıktır. Batık içerisinde bulunan MÖ 316 – 294 tarihli sikkeler geminin MÖ 300 yılı civarında battığını düşündürmektedir. Sikkeler dışında toplam 400 adet Rodos tipi şarap amforası bulunmuştur. Ayrıca gemi kargosunda bulunan badem gibi bazı organik materyaller radyokarbon tarihleme yöntemi ile MÖ 212±130’a tarihlenmiştir. Öte yandan gemi gövdesinde yapılan dendromorfolojik analizler MÖ 345±90 tarihini vermektedir. (Alıntı: wikipedia)

1965 yılında Kuzey Kıbrıs kıyılarında keşfedilen batık, 1967 yılında kaldırılmış ve restore edilmiştir. Günümüzde Girne Kalesi içerisindeki müzede kargosu ile birlikte sergilenmektedir.

 

Mavi Köşk

1957 yılında yapılan köşk, İtalyan asıllı bir silah tüccarı olan Rum Paulo’nun evidir. Nereden bakarsanız bakın görünmeyen bu köşkün bahçesinden, tüm şehir görünmektedir. ev içi dizaynı da çok ilgi çekicidir. Bazı odalardan gizli tünellere çıkıldığı ve bu kişinin de cesedinin hiç bulunamadığı söylenmişti benim katıldığım turda. Salonun ortasında bulunan havuzda Sofia Loren’in süt banyosu yaptığına dair fotolar varmış. Mutfak bölümünde renkli renkli masalar vardı. Ağırladığı misafirleri sevdiği ya da sevmedikleri olarak ayırır ve ona göre renkli masalara oturturmuş. çevresindeki insanlar da misafirlerin  nasıl ağırlanması gerektiğini bilirlermiş.

 

 

Şimdilik aklıma gelen ve araştırdığım kadarıyla Girne ve yakın çevresindeki gezilecek yerleri bu şekilde listeleyebildim. Ben de açıkçası diğer şehirlere gitmedim bu nedenle daha fazla bilgi veremiyorum. 2022 yılı içerisinde yine bir kıbrıs tatili planım var; eğer gidebilirsem yeni bilgiler ile dönerim 😉

2021 Kıbrıs Merit Cyristal Cove tatilimizin detayları için instagram adresime beklerim: Kurtluyuzbiz 😉

 

Sevgilerimle…