Vatikan Hakkında İlginç Gerçeklere Hazır mısınızz

Vatikan hakkında ilginç gerçekler kısmına gelmeden evvel sizi temin ederim ki ilgisini çekmeyen insanı bile büyüleyen bir yer.

Ben Roma tatilimde çok hasta olduğum için her yerini gezemedim ve gezdiğim yerler de çok aklımda kalmadı ama Vatikan’ı unutamam.

Vatikan’a girmek için kapısında ya da önceden online olarak bilet almanız gerekiyor. Benim size tavsiyem bu link üzerinden önceden almanız! Çünkü orada sıra beklemek istemeyeceğinize eminim.

Bildiğiniz gibi Vatikan’a gidebilmek için Roma’ya gitmeniz gerekiyor. Bu nedenle planınızı yaparken 1 gün mutlaka Vatikan’da geçirecek şekilde yapın. Sabahtan akşama kadar içerisinde gezebilir, kuş bakışı Vatikan’ı izleyebilirsiniz. Hatta pazar günü gittiyseniz , pazar ayinine denk gelebilirsiniz.

 

 

Eveett gelelim şimdi Vatikan hakkında ilginç gerçekler nelermiş bakmaya;

🔺4400 metrekarelik bir alan ile dünyanın en küçük devleti Vatikan‘dır. 1929 yılında Vatikan Şehir Devleti statüsünde kurulmuştur.
🔺Avrupa Birliği’nin şartlarından olan Demokrasiyle yönetilmediğinden dolayı, AB üyesi değildir. Monarşi ile yönetilir ve devlet başkanı Papadır.
🔺Nüfusu yaklaşık 1000 kişidir ve %95i erkektir. Bu kişiler kilise görevlileri ve muhafızlardan oluşur. Kadın nüfusu ise eş ve kızlarıdır. kesinlikle çalışan görevli kadın yoktur.
🔺Muhafızlar İsviçre vatandaşıdır. İsviçre vatandaşı olmayan kesinlikle muhafız olamıyor. Muhafız kıyafetlerinin de Michelangelo tarafından tasarlandığı öne sürülüyor.

🔺Ülkenin tamamı UNESCO korumasındadır. Zaten aslında Vatikan Şehri olarak geçer ama başlı başına bir ülke sonuçta.
🔺Doğum Hastanesi olmadığı için doğum oranı sıfırdır. Doğumlar Roma’daki hastanelerde yapılıyor.
🔺Astronomi merkezleri vardır ve dünyanın en iyi teleskobuna sahiplerdir. ( ben bu kısmı gezemedim ya da hatırlamıyorum. Sanırım yeniden gitmem gerekecek!!)
🔺Ülke gelirlerini turistlerden sağlıyorlar ki bence çok ciddi bir gelir geldiğine eminim. Ayrıca diğer ülkeler de maddi destekte bulunuyorlar.
🔺Dünya’nın en kısa demir yolunu burada görebilirsiniz. E tabi ki küçücük yer olduğu için, çok mantıklı!
🔺Sistine Şapeli‘nde kim olursanız olun sessiz olmak zorundasınız ve kesinlikle fotoğraf çekmenize izin verilmiyor. (tabi ki gizli saklı herkes çekiyo ama devamlı içeride “şşşşşiiiii” gibi susun tarzında bir uyarı duyuyorsunuz.)
🔺Aziz Petrus Bazilikası dünyanın en büyük Hristiyan kiliselerinden biridir.
🔺Kendi bayrağı, milli marşı ve futbol takımı vardır.