Seyahatlerde En Çok Kullanılan Telefon Uygulamaları nelerdir?

Seyahatlerde en çok kullanılan telefon uygulamaları bir araya topladım. Bilmediğimiz bir şehirde, hele bir de yurt dışındaysak neyin nerede olduğu bilmek işimize yaramaz mıydı? Konaklayacağımız yeri ararken, gezeceğimiz yerleri bulmaya çalışırken, araç kiralama firmalarını araştırırken ya da (olmasın ama ya ihtiyacımız olursa!) en yakın eczanenin nerede olduğunu bilmek istediğimizde bizim için en iyi dost telefon uygulamaları oluyor.

Seyahat öncesi için de ben çok fazla telefon uygulamaları kullanıyorum. Mesela aylar öncesinden aldığım biletler (uçak/tren/otobüs fark etmez!) için ya da erken rezervasyon yaptırdığım konaklamalar için kullanıyorum.

telefon

Şimdi sırayla sizlere listeyi veriyorum.

1. Uçak Bileti için;

Ben genelde araştırma yaparken Momondo’yu kullanıyorum. Ama dönüp dolaşıp genellikle Pegasus’un mobil uygulaması üzerinden alıyorum.

Momondo

Skyscanner

Enuygun

 

2. Konaklama için;

Çoğunlukla Booking i kullanıyorum ama Airbnb kullandığım zamanlar da oldu. Şehirden şehire ya da ülkeden ülkeye değişkenlik gösteriyor.

Booking

Expedia

Airbnb

Trivago

Momondo

 

3. Haritalar için;

Her iki uygulama da bence başarılı. Ben elimde harita ile gezmeye alışkınım. Bundan dolayı bu konuda teknolojiye zor alıştım 🙂 Gittiğiniz ülkeye varır varmaz havaalanında internete girip hemen maps i açın ve oranın haritası yüklensin. Yüklemeden sonra çevrimdışı bile olsanız kullanabiliyorsunuz 😉

Googlemaps

Mapsme

 

4. Araç Kiralama için;

Ben bizzat hiç araç kiralamadım. Ama arkadaşlarımdan aldığım öneriler bu firmaları gösteriyor.

Skyscanner

Edreams

Momondo

 

5. Çeviri için;

Bazen ne kadar kötü çevirdiği bilsek de el alışkanlığı sanırım 🙂 ama sonuçta makale yazmıyoruz ya; anlaşsak yeter 😉

Google Translate

 

6. Hava Durumu için;

Güvendiğim tek hava durumu uygulaması! Şu saatte yağmur yağacak diyorsa; kesinlikle yağıyor. O kadar net 🙂

Accuweather

 

7. Toplu taşıma için;

Ben şu ana kadar Flixbus-Flixtrain ve Regiojet’i kullandım. Mesela en son bu kış Berlin’den Hamburg’a geçerken aldığım tren biletlerini de Flixtrain‘den aldım. Hem de 50euro değerindeki bileti 5euro’ya aldım 🙂  Hepsinden de gayet memnun kaldım. Ama tabi ki bir geçiş yapacağınız ülkelerin aralarındaki mesafeler de önemli. Rome2rio ve Omio dan iyice araştırmak lazım.

Rome2rio

Omio

Flixbus/Flixtrain

Regiojet

 

8. En yakınımızda neler var;

Olmasın ama hani olur da eczane, hastane ya da ne bileyim benzin istasyonu falan ne lazımsa size en güzel gösteren uygulamayı seçtim.

Aroundme

 

İlk kez yurt dışına çıkacaklar için de bir yazım mevcut. Orada da güzel bilgiler sıraladım 😉 Tıklayarak okuyabilirsiniz 😉

 

Sizlerin de eklemek istedikleri varsa yorumlara beklerim 😉

 

Sevgilerimle..