Seyahat planlama yapmadan asla bir yere gidemiyorum. Aniden “hadi gidelim” durumları da olmuyor değil. Ama yine de ben planlı olmayı seviyorum.

Aylar öncesinden alınan uçak/tren/otobüs biletleri, ödenen konaklamalar ve gezilecek yerler listesi..

Seyahat planlama neden önemli?

  1. Bütçe dostu
  2. Eksiksiz gezme keyfi
  3. Programlı hareket etme

Şimdi şöyle açıklayabilirim bu maddeleri: öncelikle aylar öncesinden alınan ulaşım ve konaklama kesinlikle (ki bu dönemde yarın fiyatın ne olacağının garantisi yokken!) maddi anlamda çok daha karlı olacaktır. Tatil gününüz gelmeden ödemiş olmanız da tatil esnasında maddi anlamda sizi sıkmayacaktır. İkinci olarak; daha önce gidenlerin deneyimlerini okuduğunuz bloglar ya da izlediğiniz vloglar ile kendinize bir gezi programı yaparsınız. Kaç gün kalacaksanız, gün sayısına göre birbirlerine yakın yerleri sıraya dizersiniz ve görmediğiniz bir yer kalmamış olur.

Programlı hareket ederken robot olun da demiyorum tabi ki. Mesela ben 5 günlük bir gezi planladıysam, ilk 4 güne gezilecek yerleri sıralarım ki, herhangi bir aksaklık durumunda 5.güne de sarkabilir diye. Ya da 5. günü özgür gün ilan ederim. İlk gün de genel olarak otel ve çevresinde keşif gibi oluyor genelde.

Mesela size bir örnek vermek istiyorum. İskoçya biletlerimizi aldıktan 4 ay sonra yola çıktık. 8 günlük bir tatil programlamıştım. Özellikle türk bloglarında pek bilgi bulamayınca yabancı siteleri okumaya başladım. Ve bir baktım ki ücretsiz şahane turlar var. Sadece gün sonunda bahşiş alarak sizi kilometrelerce uzaklara bile götürüyorlar. Hemen rezervasyonumuzu yaptırdım ve gittiğimizde süper bir tur yapmış olduk. İşte bunun gibi sebeplerden dolayı gitmeden önce bol bol araştırma yapılmasının uygun olduğunu düşünüyorum.

Ya da başka bir örnek verecek olursam. New York National Museum ‘a girerken ücret ödemek zorunda olmadığımızı bilmiyordum. Meğer 1 dolar ile de giriş yapılıyormuş. Ama bunu bilmeyen turistler, 35-40 dolar civarı bir para ödeyerek bilet alıyorlardı. Ya da Berlin gezimiz öncesinde de şunu öğrenmiştim. Her ayın ilk pazar günü müzeler ücretsizmiş ve online olarak rezervasyon yapılması gerekiyormuş. Gibi gibi..

Demem o ki;

Bir yere gitmeden önce mutlaka araştırmanız tam olsun. Çok da sıkıntılı bir süreç olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Biletler alındı, konaklama ayarlandı, gezilecek yerlerin listesi çıkarıldı (bunu harita üzerinde yaparsanız, hangi yerlerin birbirlerine yakın olduğunu da görmüş olursunuz) ve geriye sadece yola çıkmak kaldı 😉

Burada önemli olan diğer hususlar gideceğiniz yerin dili, para birimi, şehir içi ulaşımı, gideceğiniz tarihteki hava şartları gibi durumlar. Bunlar da tabi ki hazır olmalı.

Yurtdışına ilk kez çıkacaklar için bir liste hazırlamıştım, ilk kez çıkmıyor olsanız da bu listeye bir göz atmanızı rica ederim 😉

Yola çıkmadan evvel bavul hazırlığı yazısı da yolda geliyorrr….

 

Sevgilerimle..