Safranbolu,  Yurt İçi

Safranbolu İçin Yapmadan Dönmeyin Listesi

Safranbolu için yapmadan dönmeyin listesi;

 

Safranbolu’da gezip görülecek yerler dışında hap gibi özel bir liste yaptım sizlere 🙂

 

-Asmazlar Konağı’nda havuz başında kahve için. (Safranbolu’nun havuzlu evlerinin meşhur olduğunu bildiğinizi umuyorum 🙂 Safranbolu hakkında daha detaylı özellikler için aşağıda verdiğim link ile diğer yazıyı da okumanızı öneririm 😉 )

-İmren Lokumları’ndan lokum alın ve üst katında safranlı çay içerken Safranbolu sunumunu izleyin. (çok özel bir sunumdur, sakın zaman kaybı gibi düşünmeyin, beğeneceğinizden eminim 😉 )

-Arasta Çarşısı’ndaki Boncuk Kafe’de közde kahve için. (Tam çarşının ortasında, rengarenk şemsiyeler ve boncukların arasında çok otantik bir kafedir, seveceğinize eminim. Kahvenin yanında gelen damla sakızlı su ve şerbet de ayrı bir lezzet katıyor kahveye 😉 )

-Bağlar gazozunun tadına bakmalı ihmal etmeyin, farkını göreceksiniz. (Ben bayılırım, çocukken zaten gazozu çok severdim ama buranınki bir farklı geliyor bana 🙂 )

-Yöreye özgü yemeklerden olan Perohi (mantı çeşidi), Bükme (pide çeşidi) , Cevizli yayım (erişte) ve Safranlı pilav/çay/tatlı yiyin. Ayrıca Safranbolu’nun sarmaları da minicik ve aşırı lezzetli oluyor. Bir de kuyu kebabını da denemeyi es geçmeyin (Çevrik Köprü Restoranları’nı öneririm.)

-Kahve müzesine uğrayın, kahvelerinin de lezzetine bakmayı unutmayın.

-Bulak Mencilis Mağarası’na giderken yolda mola vererek dağ manzarasını izleyin.

-Hala aktif olan değirmen Taş Değirmen’e gidin; bahçesinde oturarak mini şelalenin keyfini çıkarın.

-En az 3 gün kalarak rahat rahat gezin…

 

Eminim ki Safranbolu’yu düşündüğünüzden daha çok seveceksiniz 😉

Safranbolu’ya gitmeden evvel “sıkılırım” diye düşünen bir çok tanıdığımın erken dönememek için bahaneler ürettiğine şahidim 🙂

Safranbolu gezilecek yerler listesi için bu satıra tık tıkkk 😉

Safranbolu Belediye’sinin de kendine özgü yaptığı bir liste varmış onu bu satıra ekliyorum 😉

İyi gezmeler dilerim..

Ben bir biyoloğum aslında, kendi işini pek yapamayanlardan :) ve ne yaptıysa yeteri kadar memnun olamayanlardan... 30lu yaşların başında, aşık, kabına sığmayan, devamlı değişik birşeyler ile ilgilenmeyi seven biri. Gezmeyi, eğlenmeyi, fotoğraf çekmeyi, konuşmayı, dinlemeyi, izlemeyi, okumayı ve yazmayı da sevince; paylaşmanın da güzel olabileceğini düşünen biri oldum :) Gezdiğim gördüğüm, okuduğum öğrendiğim, severek izlediğim, yediğim içtiğim, duyup araştırdığım her türlü bilgiyi paylaşmaya karar verdim. Ben bloger olmak istedim, tabi becerebildiğim kadar; çok da bir iddiam yok yani, olduğu kadar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir