Çekya-Prag,  Yurt Dışı

Prag Vaclav Havel Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım ve Ücretleri

Prag Vaclav Havel Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım ve Ücretleri

 

Öncelikle Vaclav Havel Havaalanı’nda indikten sonra şehre gitmek için olan alternatiflerimize bakalım. Genellikle internette yaptığınız araştırmalarda size 2 adet otobüs ve bu otobüsler sonrasında da metro aktarması önerirler fakat benim size 3. Bir alternatif otobüsüm daha olacak 😉

Hava alanından çıkar çıkmaz karşınızda durakları ve yanlarındaki biletmatikleri göreceksiniz. Benim tavsiyem orada para bozdurmaya uğraşmayın, gereksiz komisyon kesilmesin, kredi kartınızla biletlerinizi alabilirsiniz.

Bilet fiyatlarını da hemen ekliyorum:

30 dakikalık bilet 24 CZK

90 dakikalık bilet 32 CZK (yolculuğunuz 1 saat civarında süreceği için bunu tavsiye ederim.)

24 saatlik bilet 110 CZK

3 günlük bilet de 310 CZK

Kaç gün kalmak istediğinize bağlı olarak kendiniz karar verin. Ama şunu da unutmamak gerekir ki Prag yürüyerek gezilen bir şehir. Hava da çok soğuk ya da yağışlı değilse, bence yavaş yavaş yürüyün 😉

Bir de otobüse ya da metroya binerken biletlerinizi makinalara okutmayı aman unutmayın, çünkü yakalanırsanız ceza ödemek zorunda kalırsınız!!

 

Biletimizi de aldıysak geldik ulaşım kısmına;

  1. 100 numaralı otobüsün son durağı Zlicin’dir. Burası Sarı hat (B) metrosunun da ilk durağıdır. Metroya geçiş yapabilirsiniz.
  2. 119 numaralı otobüsün son durağı Nadrazi Veleslavin’dir. Burası da Yeşil hat (A) metrosunun da 3. durağıdır. Metroya geçiş yapabilirsiniz.
  3. Eğer kalacağınız yer nehrin diğer tarafı değilse ve Andel yakınlarındaysa da 191 numaralı bir otobüs direk Andel’e kadar gidiyor. Yani merkezi bir noktada inmiş olabiliyorsunuz. Hem yerin altına hiç girmeden hem de tek vesait ile merkeze varabiliyorsunuz. İsterseniz Andel’den de tramvay ile her yere gidebilirsiniz.

Şehir içinde zaman kaybetmemek için ulaşım kullanmak isterseniz bence tramvayı tercih edin ve sokakları izlemenin tadını çıkarın. Belki çok beğendiğiniz bir durakta iner, biraz gezer sonra tekrar binersiniz. Kendi hop on hop off turunuzu yaparsınız 😊

Bir de unutmadan Prag Kalesi’ne yürüyerek çıkmayın çünkü içeri girip saatlerce yürüyerek zaten aşağıya ineceksiniz. 22 nolu tramvayın Prazsky hrad durağında inerek Kale’ye ulaşabilirsiniz. (Kale için ayrı yazı gelecek😉 )

Ben bir biyoloğum aslında, kendi işini pek yapamayanlardan :) ve ne yaptıysa yeteri kadar memnun olamayanlardan... 30lu yaşların başında, aşık, kabına sığmayan, devamlı değişik birşeyler ile ilgilenmeyi seven biri. Gezmeyi, eğlenmeyi, fotoğraf çekmeyi, konuşmayı, dinlemeyi, izlemeyi, okumayı ve yazmayı da sevince; paylaşmanın da güzel olabileceğini düşünen biri oldum :) Gezdiğim gördüğüm, okuduğum öğrendiğim, severek izlediğim, yediğim içtiğim, duyup araştırdığım her türlü bilgiyi paylaşmaya karar verdim. Ben bloger olmak istedim, tabi becerebildiğim kadar; çok da bir iddiam yok yani, olduğu kadar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir