Prag Vaclav Havel Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım ve Ücretleri nelerdir?

 

Öncelikle Prag ulaşım açısından en kolay şehirlerden biri bence. Prag Vaclav Havel Havaalanı’nda indikten sonra şehre gitmek için olan alternatiflerimize bakalım. Genellikle internette yaptığınız araştırmalarda size 2 adet otobüs önerirler. Ve bu otobüsler sonrasında da metro aktarması olur. Fakat benim size 3. Bir alternatif otobüsüm daha olacak 😉

Hava alanından çıkar çıkmaz karşınızda durakları ve yanlarındaki biletmatikleri göreceksiniz. Benim tavsiyem orada para bozdurmaya uğraşmayın, gereksiz komisyon kesilmesin! Kredi kartınızla biletlerinizi alabilirsiniz.

Bilet fiyatlarını da hemen ekliyorum: (Eylül 2019 fiyatları)

30 dakikalık bilet 24 CZK

90 dakikalık bilet 32 CZK (yolculuğunuz 1 saat civarında süreceği için bunu tavsiye ederim.)

24 saatlik bilet 110 CZK

3 günlük bilet de 310 CZK

Kaç gün kalmak istediğinize bağlı olarak kendiniz karar verin. Ama şunu da unutmamak gerekir ki Prag yürüyerek gezilen bir şehir. Hava da çok soğuk ya da yağışlı değilse, bence yavaş yavaş yürüyün 😉

Bir de otobüse ya da metroya binerken biletlerinizi makinalara okutmayı aman unutmayın! Çünkü yakalanırsanız ceza ödemek zorunda kalırsınız!!

 

Biletimizi de aldıysak geldik ulaşım kısmına;

  1. 100 numaralı otobüsün son durağı Zlicin’dir. Burası Sarı hat (B) metrosunun da ilk durağıdır. Metroya geçiş yapabilirsiniz.
  2. 119 numaralı otobüsün son durağı Nadrazi Veleslavin’dir. Burası da Yeşil hat (A) metrosunun da 3. durağıdır. Metroya geçiş yapabilirsiniz.
  3. Eğer kalacağınız yer nehrin diğer tarafı değilse ve Andel yakınlarındaysa da 191 numaralı bir otobüs direk Andel’e kadar gidiyor. Yani merkezi bir noktada inmiş olabiliyorsunuz. Hem yerin altına hiç girmeden hem de tek vesait ile merkeze varabiliyorsunuz. İsterseniz Andel’den de tramvay ile her yere gidebilirsiniz.

Şehir içinde zaman kaybetmemek için ulaşım kullanmak isterseniz bence tramvayı tercih edin. Sokakları izlemenin tadını çıkarın. Belki çok beğendiğiniz bir durakta iner, biraz gezer sonra tekrar binersiniz. Kendi hop on hop off turunuzu yaparsınız 😊

Bir de unutmadan Prag Kalesi’ne yürüyerek çıkmayın! Çünkü içeri girip saatlerce yürüyerek zaten aşağıya ineceksiniz. 22 nolu tramvayın Prazsky hrad durağında inerek Kale’ye ulaşabilirsiniz. (Kale için ayrı yazı gelecek😉 )

Prag ulaşım açısından hiç de sıkıntılı olan bir şehir değil. Hatta hava güzelse bence bol bol yürüyün. Bir de buraya kadar gelmişken bence Karlovy Vary‘e de gitmelisiniz. Oraya gitmek için en kolay ulaşım bilgilerini de buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz 😉