Pandemide seyahat etmeye başladık artık. Yurt içi seyahatler 2020 yazında başlamış olsa bile, 2021 itibariyle ufaktan yurt dışı seyahatlere de başladık. Bir çok ülke kendine göre şartlar koydu. Mesela İtalya hala kapılarını açmadı. En çok insan kaybının yaşandığı ülkelerden biri olarak sanırım en güvenli kararı alan da İtalya oldu. Ama artık eskisi gibi seyahat etmeyi özleyen insanlar için de, kurallara uyarak seyahat etmek en önemli psikolojik desteklerden biri bence.

Ben seyahatlerimi aylar önceden ayarlayan biri olarak ilk yıl çok sıkıntı çekmiştim ama artık çk da düşünmeden biletleri sıraya dizmeye başladım. en kötü ihtimalle açığa alırım mantığıyla şansa bırakıyorum. Geçen sene bu zamanlar, taaa 11 ay sonrasına (Ocak ayından Aralık ayına bilet aldım) biletimi aldım ve o tatile gidebildim. tabi birazcık da şans işi. Son dakika kapanma ya da karantina kararı alan ülkeler de oldu. Bu nedenle seyahatleri iptal olan arkadaşım da.

Neyse biz gelelim seyahatimizin gerçekleşmesi mümkün olan durumda ne gibi önlemler almamız gerektiğine 😉

pandemide seyahat bavulu
pandemide seyahat bavulu

Pandemide seyahat ettiğimde yanıma aldığım ürünler nelerdi?

 

Maske

Öncelikle bir kaç paket (10lu paketler) bavuluma maske attım. Hem sık sık değiştirmek için hem de oralarda daha pahalıya satıldığını duyduğum için. Uzun süre aynı maskeyi kullanmak da sağlık açısından doğru değil. Bu nedenle yanınıza bol bol maske almayı unutmayın 😉

 

Kolonya / Dezenfektan

Ben dezenfektan yerine kolonya kullanmayı seviyorum. Pandemi öncesinde de çantamda mutlaka kolonya ile gezen biriydim zaten. Fısfıslı olan şişelerin kullanımı daha rahat olduğu için çantanızda bir tane mutlaka bulundurun.

 

Islak Mendil

Mümkünse dezenfektanlı ya da çamaşır sulu mendillerden yanınıza alın. Otel odasına girdiğinizde yüzeyleri silmekte fayda var. Komidinler, kapı kolları, musluklar gibi en çok el değen yerleri 5 dklık bir yüzeysel temizlik ile silerseniz emin olun faydalı olacaktır. Ayrıca gittiğimiz mekanlarda da yemek öncesi oturduğumuz masayı silme gibi de bir huyum var. Elimi kolumu koyduğum yere artık çok daha fazla dikkat eder oldum. Siz de dikkat edin!

 

Sabun

Ben genelde otellerin banyo ürünlerini kullanmak yerine yanımda kendi kullandığım ürünleri götürüyorum. Özellikle el hijyeni için küçük bir kalıp sabun götürmenizi tavsiye ederim. Ya da kağıt gibi olan tek kullanımlık kuru sabunlardan da yanınıza alabilirsiniz 😉

 

Terlik / Patik

Otellerin kağıt gibi ince (bazılarında o bile olmaz) banyo terliklerinden hiç hoşlanmadığım için yazın mutlaka terlik alırım yanıma. Kışın da patik tarzı bir şey (alt kısmı lastik olanlardan) hayat kurtarıyor. Yerlerin ne kadar temiz olduğunu asla bilemeyiz. Hele halıfleksli otellerden hiç hoşlanmam. Otel odamı bayağı ev gibi kullanırım. İçeri girince ayakkabıları çıkarıp terlikle odanın içerisinde dolaşmaya özen gösterin. Gezdiğiniz yerlerde ve hatta girdiğiniz mekanların tuvaletlerine de girdiğinizi düşünün. O ayakkabılar ile oda içerisinde gezme lüksümüz pandemide seyahat dönemde imkansız.

 

 

Bunların dışında tabi ki olabildiğince açık mekanlarda oturmaya, kalabalıklardan uzak durmaya, otel yerine ev kiralamaya, toplu taşımaya ve asansörlere binmek yerine yürümeye özen gösterin. Pandemide seyahat olmaz değil, çok güzel de oluyo 😉

 

Sevgilerimle…