Aşık olunası şehir: Malmö

Ne yalan söyliyim , ben Malmö sokaklarına, evlerine daha doğrusu tüm atmosferine aşık oldum 🙂 Harika bir şehir. Minicik ama çok güzel. Başka bir diyar gibi.

Genelde İsveç denilince akla Stockholm gelir. Malmö, İsveç’in en güneyinde kaldığı için, Danimarka’ya hatta özellikle Kopenhag‘a gidenlerin Malmö‘yü ziyaret etmesi daha kolaydır. Kopenhag tren garından sadece 20dk lık bir yolculuk ile ülke değiştirebilirsiniz. Trenden indiğiniz yer ile başlayan güzellik; Malmö Kalesi ve şehir merkezine kadar devam ediyor.

Bu arada Kopenhag ile Malmö arasındaki Öresund Köprüsü , benim izlediğim Bron/Brone dizinden sonra, geçmeyi çok istediğim bir köprüydü. Hem dizinin güzelliği hem de köprünün güzelliği dillere destan. Tren ile bir kısmını dışarıdan, yolun yarısından sonrasını da yerin altından devam ediyorsunuz. Gün yüzüne çıktığınız yer de Malmö oluyor.

(Bu arada İskandinav dizileri listeme de göz atmayı unutmayın;) )

Öresund Köprüsü
Öresund Köprüsü

 

Malmö Tren İstasyonu
Malmö Tren İstasyonu

 

Tren istasyonundan çıktıktan hemen sonra sizi karşılayan güzellikler fotolarda güzel bile çıkmamış sanki. Malmö Kalesi ile başlayan gezimiz boyunca tabi ki hiç ulaşım aracı kullanmadık. Zaten her şey birbirine o kadar yakın ki. Ama bizim şanssız olduğumuz bir durum vardı. O gün günlerden 25 Aralıktı ve sokaklar resmen bomboştu. Herkes evinde kutlama yaparken bizim bomboş sokaklarda gezmemiz bir yandan güzel olsa da neredeyse oturacak bir yer bulamamaktan korkmaya başlamıştık.

 

Şehir içinde gezdikçe bir kaç tarihi yapı da gördük. Kiliseler, katedraller, meydanlar falan. Gezilecek yerler listesini ayrıca yapabilirim ama bence önemli olan yerlerin isimleri değil, daha çok hissettirdiklerine odaklanmıştım. Çok masalsı bir şehirdi.

 

Malmö Kütüphanesi
Malmö Kütüphanesi

 

Her sokak ayrı güzel, ayrı bir nostalji film tadındaydı. En sonunda yorgun düşmüş ama en güzel meydanlardan birinde bir yer bulmuştuk: Lilla Torg

Isıtıcıların altında yerimi almış, şahane meydanı izlemeye koyuldum. Güzel bir kahve ve tatlı sipariş ettim. Oradan kalkmak istememiştim.

Malmö
Malmö

 

Malmö sokaklarının bu kadar beni etkileyeceğini bilseydim konaklamalı bir program yapardım ama maalesef akşam Kopengah’a dönmek zorundaydık. Bir daha Malmö sokaklarını gezme sözü verdim kendime. Belki bir gün sözümü tutabilirim 🙁

Danimarka seyahatimizin hemen ardından çıkan pandemi ile hayatlarımız durma noktasına gelmiş olsa da inancım var hala 🙁

Malmö’ye giderseniz ve instagrama foto ya da hikaye eklerseniz lütfen beni de @sennur.dekle olarak etiketleyin..

Sevgilerimle..