Ladik Gezilecek Yerler Listesi Geldiii

Ladik gezilecek yerler listesine geçmeden önce Ladik’e ulaşım nasıl oluyormuş ona bakalım. Samsun’un güneyinde kalan ilçelerinden biri olduğu için Amasya Merzifon Havaalanını kullanmak çok daha rahat oluyor. Havaalanına indikten sonra bizi arkadaşımız aldığı için çok kolay ulaşım sağladık. Samsun’un merkezinden gelecekseniz de otobüsler ile buraya gelebilirsiniz. Ladik içerisinde gezilecek yerler birbirleri çok yakın değiller. Eğer sizi gezdirecek biri yoksa bence araba kiralamak en güzel alternatif olur.

Doğası hem Karadeniz gibi hem de değil, resmen kendine özel doğası var. Akdağ kayak merkezi, Ladik gölü ve Kuş Bahçesi, Ambarköy Açık hava müzesi… derken kaybolduk resmen güzelliklerin içerisinde. Görüp de beğenmediğimiz hiç bir yeri olmadı. Daha önce adını bile duymamıştım. Ülkemizin o kadar çok güzel yeri var ki, gez gez bitmiyor.

Kış aylarında değerlendirebileceğiniz bir kayak merkezi var: Akdağ Kaya Merkezi Tepede konaklayabileceğiniz bir tane otel var: Gümüş Resort Otel ( konaklama kısmında daha detaylı anlatacağım). Ayrıca hava şartlarına göre yamaç paraşütü de yapabileceğiniz bir yer bu dağ.

Kayak dışında bir de kışın en güzel aktivitelerden biri, hem keyif hem de sağlık için termal otellere gitmek benim en sevdiklerimden biridir. Bu keyfi de yaşayabileceğiniz Hilas Termal Otel bulunmakta (konaklamada detaylı anlatım olacak).

Tarihi Ambarköy Açık Hava Müzesi

14 bin metrekarelik alanda kurulmuş olan Ambarköy, Osmanlı döneminden kalma 22 buğday saklama ambarı, 4 ahşap ev, 2 sergen, 2 mısır serenderi ve 4 su kuyusuna sahip bir açık hava müzesi. Ayrıca 300 yıllık Şeyhülislam Mehmet Efendi Ahşap Camisi ve bir de müzesi bulunmakta.

"<yoastmark

 

"<yoastmark

 

"<yoastmark

 

300 yıllık Şeyhülislam Mehmet Efendi Ahşap Camisi
300 yıllık Şeyhülislam Mehmet Efendi Ahşap Camisi

 

"<yoastmark

Akpınar Eğitim Merkezi

Burası çok özel bir bölge çünkü 1939 yılında köy enstitüsü olarak açılmış. İçerisinde kendi ekmeklerini bile kendilerinin yaptığı alanlar bulunmakta. Mezun olan bir çok kişi, iş sahibi olunca gelip buraya bir hayır yapmış. Kimisi müze yapmış kimisi çardak kimisi konferans salonu… Şu an hala eğitim devam Akpınar Fen Lisesi olarak devam etmekte. Müze hafta içi açık ve gezmek ücretsiz. Biz gezerken inanamadık böyle güzel bir eğitim sisteminin  burada olduğuna ve bilinmediğine.

"<yoastmark

 

"<yoastmark

"<yoastmark

"<yoastmark

"<yoastmark

Ladik Saat Kulesi

14 metre yüksekliğindeki bu saati 1906 yılında Sivas valisi Reşat Akif Paşa tarafından yaptırılmış.fakat 1943 Ladik Depremi’nde ciddi hasar gördüğü için yeniden aslına uygun yapılmış. Bu antika saat 2004 yılında durmuş ama 2019 yılında yapılan çalışmalar ile yeniden çalışmaya başlamış.

Ladik Saat Kulesi
Ladik Saat Kulesi

 

Avcı Sultan Mehmet Camii

Osmanlı komutanlarından Davut Paşa tarafından 1580 yılında yaptırılmış olan cami, IV Mehmet döneminde camiye yapılan ilavelerle adı Avcı Sultan Mehmet olarak isimlendirilmiş. Fakat bu cami 1943 depreminde yıkılmış. 1956 yılında yeniden yapılan cami, ilk halinde 2 minareli olarak yapılmışken; şu an tek minareli olarak Ladik merkezde bulunmakta.

Avcı Sultan Mehmet Camii
Avcı Sultan Mehmet Camii

Ladik Gölü ve Kuş Bahçesi

Gerçekten doğa harikası bir göl burası. Fakat son yıllarda su seviyesinin düşüşü nedeniyle ekolojik denge sıkıntıları oluşmuş. Kültür ve Turizm Bakanlığının sitesindeki Göl hakkındaki kısa bilgilendirmesine göre:

İlçenin ekolojik zenginlik kaynağıdır. Ayrıca, Turna, Tatlı Su Levreği, Tahta Balığı, Sazan ve Kızıl Kanat gibi balık türlerini görebilirsiniz. Bu balıkların hepsi çok lezzetli olmakla birlikte en meşhur lezzetli olanları Turna ve Tatlı Su Levreği çeşitleridir.

Kuş gözlemlerinde tespit edilen, Alabalıkçıl, Küçük Ak Balıkçıl, Gece Balıkçılı, Kara Leylek, Yeşilbaş, Uzun Bacak, Kız Kuşu, Yeşil Düdükçün, Karabaş Martı, Gümüş Martı, Sumru, Küçük Sumru, Ak Kanatlı Sumru, Kaya güvencini, Tepeli Koygar, Tarla Kuşu, Kızıl Sırtlı Örümcek Kuşu, Boğmaklı Ardıç Kuşu ve Turna türleri vardır.

Göl, barındırdığı balıkların  ve kuşların yanı sıra dünyada eşine az rastlanır üzerinde yüzen adaları ile (torf) son derece ilgi çekicidir. Gölde yelkenli yarışları da yapılabilmektedir.

Ladik Gölü ve Kuş Bahçesi
Ladik Gölü ve Kuş Bahçesi

 

 

Ladik Akdağ Kayak Merkezi

Rakımı yaklaşık 2000 metre olan Akdağ, Ladik merkeze 20dk, Samsun merkeze ise yaklaşık 50dk uzaklıkta. Ayrıca 6 tane kayak pisti (uzunlukları yaklaşık 3500metre)  ve 1350 metre uzunluğunda telesiyej bulunmakta. Burası orta karadenizin tek kayak merkezi olması nedeniyle özellikle hafta sonları çok fazla ziyaretçi ağırlamakta. Dağda bulunan Gümüş Park Resort Hotel, dağdaki tek otel. Biz 2 gece burada konakladık. Ustanın yemekleri efsane. Şömine başı keyfi harika!! Ayrıca otelin odaları da ahşap yapı ve çok zevkli bir dekorasyona sahip.

"<yoastmark

 

"<yoastmark

 

"<yoastmark

 

Akdağ Gümüş Park Resort
Akdağ Gümüş Park Resort

Hamamayağı Kaplıcaları

Ladik‘in merkezine 10dk mesafedeki Hamamayağı bölgesi, dünyaca ünlü kaplıcalardan biridir. Hatta Evliya Çelebi seyahatnamesinde buradaki su için “Güzellik suyu” demiş. Bu bölgede bulunan Hilas Thermal Resort & Spa da 1 günümüzü geçirdik.

Hilas Thermal Resort & Spa
Hilas Thermal Resort & Spa

 

Hilas Thermal Resort & Spa
Hilas Thermal Resort & Spa

 

 

Samsun Ladik konaklama ve yeme içme rehberi için burayı tıklayabilirsiniz 😉

 

Sevgilerimle..