Danimarka - Kopenhag,  Yurt Dışı

Kopenhag Gezilecek Yerler Listesi

Kopenhag Gezi Rehberi

Kopenhag Gezilecek Yerler Listesi hazır….

İskandinav ülkelerinin ayrı bir havası olduğunu siz de hissediyor musunuz? Hem çok soğuk hem de çok tarz bir ortamı var bence.

Açıkçası ben gitmeden evvel bu kadar seveceğime imkan vermemiştim. Bron/Broen dizisini izlerken çok merak etmiştim özellikle meşhur Öresund Köprüsünü. Ama yine de çok gri ve kasvetli olduğunu düşünmüştüm hem Kopenhag hem de Malmö’nün. (özellikle Malmö’ye aşık oldum 😊 bunu ayrı bir yazı ile anlatacağım😉 ) Zaten mitolojiye göre Tanrıça Gefion, 4 oğlunu öküze çevirerek İsveç’ten toprak koparmış ve Kopenhag’ı yaratmış diyorlar…

 

Öncelikle biz 4 gün tatil ile pek yetinebilen bir çift değiliz. Doyasıya, tadını çıkara çıkara gezmek için 1er haftalık seyahatler tercih ediyoruz. Bir çok şehir için uzun tatillere gerek olmadığını düşünebilirsiniz. Ama ben sağında solunda illa ki gidilecek bir yerler her zaman buluyorum.

 

Kopenhag’a gitmeden evvel de listemi yapmaya başlamıştım. Önce gezilecek yerler listesini, sonra da yakınındaki yerler listesini yaptım. Sizler için de listelerimi buraya bırakıyorum. 😉 Benim gibi 10-15 internet sitesi gezip uğraşmanıza gerek kalmayacak. 😉

Liste öncesinde bir kaç ipucu da vermeden olmaz!!

Eğer Kopenhag’a bizim gibi 24 Aralık haftası giderseniz, bilin ki o hafta bir çok müze ve özel yerin çoğu kapalı oluyor. Bu nedenle zaten çok pahalı olan Kopenhag kartı da almanıza gerek yok. İlla ben saray müze hepsini gezmek istiyorum derseniz, başka bir zaman diliminde gidin. 😉

Kopenhag gezilecek bölgeler;

İlk olarak Kopenhag bir kaç bölümden oluşuyor:

Kopenhag City Center (Şehir Merkezi) :

Kopenhag Belediye binası, saraylar, müzeler, alışveriş caddeleri ve meşhur liman  Nyhavn’ı barındıran bir bölge.

Radhuspladsen (City Hall) Belediye binası
Radhuspladsen (City Hall) Belediye binası

Norrebro:

Burası parklarıyla ünlü olan bölge. Konaklama ve şehrin diğer bölgelerine göre yeme içme fiyatları burada biraz daha uygun. Kopenhag Parken Stadyumu da bu bölgede. (Galatasaraylılar çok iyi bilir 😊 )

Vesterbro:

Kopenhag’ın hipster bölgesi denilebilir ya da hygge denilen atmosferini yansıtan kısmı da diyebilirim. Tivoli Bahçeleri ve bir çok değişik restoran, cafe, bar ve publar bu bölgede. (Akşamlarımızı bu bölgede geçirdik)

Christianshavn :

Bu bölge ise Kopenhag Operası, Church of Our Saviour ve asıl önemli olan Özgür Bölge Christiana’nın olduğu yer.

Christiana
Christiana

Kastellet:

Askeri bir bölge fakat hem pentagram şeklindeki yapısı hem de parkın içerisindeki yapıları ile es geçilmemesi gereken bir bölge. (Ben çok sevdim. Es geçen çokmuş, bence alın listeye)

Kastellet
Kastellet

 

 

 

Şehir merkezindeki gezilecek yerler birbirlerine çok yakınlar. Bu nedenle anlatmaya buradan başlayacağım.

Kopengah City Center (Şehir Merkezi) gezilecek yerler listesi ;

  1. Christiansborg (Dannish Parliament) :Bir zamanlar krallara ve kraliçelere ev sahipliği yapmış ama şimdi Danimarka Parlamentosu olarak kullanılan 800 yıllık bir saray.
  2. Rosenborg Slot/Castle :Kalenin yapısı ayrı güzel, bahçesi ayrı güzel. Kraliyet inziva yeri olan Rosenborg Kalesi, 400 yıllık ihtişamı ile kraliyet hazineleri ve mücevherlerinin bulunduğu yer.
  3. Amelienborg Palace (The Royal Palace) : Saray ve müze olmak üzeri 2 kısım 4 bina ve koca bir avlusu olan bu saray da yaklaşık 500 yıllık bir yapı. Royal Palace diye de geçiyor çünkü hala kraliyet ailesinin yaşadığı yer burası.
  4. Radhuspladsen (City Hall) : Belediye binası. Öyle bir konumda ki, bir tarafı Tivoli diğer tarafı National museum. Az ileride de Carsberg müzesi. 1400 yıllarda yapılan bina aslında 4 kez yangın gördüğü için ilk hali ile şu an ki hali arasında pek bir benzerlik kalmamış. Ama görsel olarak hala çok otantik bir yapısı var.
  5. National Museum:Biz maalesef kapalı olduğu için gezemedik ama çok güzel olduğunu fotolarından gördüm.
  6. Ny Carlsberg Glyptotek : Antik dönemlerden kalma Akdeniz kültürlerinin yanı sıra 19. yüzyıl Fransız ve Danimarka sanatına da adanmış bir müzeyi düşünün. Önemli bir sanatsever olan Carlsberg’in sahibi Carl Jacobsen tarafından kurulmuştur.
  7. Botanic Garden :Botanik bahçesinde 13 binden fazla değişik bitki, 1800lerden kalma cam bir ev, bilim müzesi, gölet gibi bir çok alan bulunmaktadır. Yol kenarlarından oturabileceğiniz yerler ve mini mini heykeller de ortamı daha da güzelleştirmişler.
  8. Rundetaarn ( The Round Tower): 17.yüzyıldan kalma bir kuledir ve astronomi gözlemevi olarak inşa edilen Danimarka IV. Christian’ın birçok mimari projesinden biridir. Kulenin tepesine çıkmak için içerisinde döne döne yaklaşık 4 katlık bir yokuş var, çok ilginç bir mimari. En üst katından şehir manzarası ve mini bir astronomi sergisi var.
  9. Nyhavn (Yeni Liman) : Eskiden liman kısmı Kastellet bölgesindeymiş daha sonra burayı liman yapmışlar. En pahalı restoranların bulunduğu ve rengarenk evlerin olduğu kanal kısmı burası. Bol bol foto çekilebileceğiniz yer bulacaksınız burada. Kanal bot turları için biletlerinizi buradan alabilirsiniz.
Rosenborg Castle
Rosenborg Castle

 

Rosenborg Castle
Rosenborg Castle

 

Rundetaarn ( The Round Tower)
Rundetaarn ( The Round Tower)
Christiansborg (Dannish Parliament)
Christiansborg (Dannish Parliament)
Nyhavn (Yeni Liman)
Nyhavn (Yeni Liman)
Nyhavn (Yeni Liman)
Nyhavn (Yeni Liman)

 

Botanic Garden (Botanik bahçesi)
Botanic Garden (Botanik bahçesi)
Botanic Garden (Botanik bahçesi)
Botanic Garden (Botanik bahçesi)

 

Norrebro gezilecek yerler listesi ;

Bu bölge bol bol parktan oluşuyor. Şehir merkezinden yürüyerek yarım saatte bu bölgeye varabilirsiniz. Aslında zaman kaybı olmaması açısından ben gitmeyi düşünmezdim ama Erkut Galatasarayın UEFA kupasını aldığı Parken Stadyumunu görmek istedi. Yarım günümüzü bu bölgeye ayırdık ve hiç de pişman olmadık. Özellikle kanal üzerinde giderken sağlı sollu bir çok ara sokak vardı bayıldığımız. Resmen “burada yaşanır” moduna girdik orada yine 😊

Parken Stadyumu
Parken Stadyumu
Parken Stadyumu
Parken Stadyumu
Norrebro
Norrebro
Norrebro
Norrebro

Vesterbro gezilecek yerler listesi ;

Bu bölge Belediye binasının bittiği yerde, Tivoli Bahçeleri’nin de başladığı yerde başlıyor ve bu kısım özellikle Tivoli ve Merkezi Tren İstasyonu ile ünlü. Ayrıca bu kısımdaki Scottish, English ve Irish publar da çok güzellerdi. Daha samimi daha yerel bir bölge burası.

Tivoli Bahçeleri için yazdığım özel yazımı da, gezgin gazetesinin köşe yazısında bulabilirsinizzz 😉

Kopenhag Tivoli Gardens
Kopenhag Tivoli Gardens
Kopenhag Tivoli Gardens
Kopenhag Tivoli Gardens
Kopenhag Tivoli Gardens
Kopenhag Tivoli Gardens

Christianshavn gezilecek yerler listesi ;

İşte geldik özgür kısma 😊 Bu bölge de şehrin sağ tarafı diyebiliriz. Havaalanının da olduğu taraf. Burada da diğer taraflarda olduğu gibi harika yapılar mevcut. En güzeli Church of Our Saviour. Burası bir kilise ve bir kulesi var. Kuleye havanın güzel olduğu zamanlarda çıkmak serbestmiş fakat bizim gittiğimiz gün çok rüzgarlı ve soğuk olduğu için çıkamadık. Harika bir eser.

Kopenhag Opera Binası da bu bölgede hemen sahilde fakat eski bir yapı olmadığı için açıkçası bizim ilgimizi çekmedi.

Christiania bölgesi ya da Özgür Şehir Christiania. Burası da kesinlikle uzun uzun anlatılmayı hak eden bir yer ama kısaca şunu söyleyebilirim sizlere; 1971 yılında özerkliğini ilan etmiş, kendi bayrağı bile olan, Danimarka kanunlarını kabul etmeyen, daha çok hippilerin bulunduğu ve içerisinde fotoğraf çekmenin yasak olduğu, gidip rahatlıkla gezebileceğiniz; hatta kendi bayrakları ve kendi adları ile satılan biralarının bile olduğu rengarenk bir yer.

Church of Our Saviour
Church of Our Saviour
Christiania
Christiania
Christiania
Christiania
Christiania
Christiania

Kastellet gezilecek yerler listesi ;

Pentagram şeklinde inşa edilen Kastellet, Avrupa’nın hala kullanılan en eski kalesidir. Genelde bu bölgeye turlar götürmüyormuş. Ama bence kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

Öncelikle burası hala bir askeri bölge ve biz gittiğimizde de bol bol askeri geçit olduğunu fark ettik. Bu bahsettiğimiz pentagram şeklinin de her ucunda ayrı ayrı bölümleri mevcut.

Kopenhag’daki gezilecek yerler arasında “beğenilmeyenler listesinde” üst sıralarda olan The Little Mermaid heykeli yani Küçük Deniz Kızı heykeli de bu bölgede bulunuyor. Bence de çok bir numarası yok. Ama Kastellet’i gezerken zaten önünden geçiyorsunuz. Zamanınızı alan bir durum yok.

Ama burayı asıl güzel kılan pentagram şeklindeki park. Parkın içindeki St. Alban Church yani Aziz Alban Kilisesi ve Gefion çeşmesi görülmeye değer.

Kilisenin öyle bir özelliği var ki, insan gözünü ayıramıyor. Dış cephe tamamen çakmak taşından yapıldığı için parıl parıl parlıyor. Bu bölgenin de tek ingiliz tarzı yapısı ve kilisesi.

Gefion Çeşmesi hakkında yazının başında bir şey söylemiştim hani mitoloji hakkında. “Tanrıça Gefion, 4 oğlunu öküze çevirerek İsveç’ten toprak koparmış ve Kopenhag’ı yaratmış” . İşte bu çeşmeden bahsediyordum.

Kopenhag Kastellet
Kopenhag Kastellet

 

Kopenhag Kastellet
Kopenhag Kastellet

 

Kopenhag Kastellet
Kopenhag Kastellet

 

The Little Mermaid
The Little Mermaid

 

Umarım siz de benim anlattıklarımdan biraz olsun heveslenmişsinizdir Kopenhag için 😊

İleriki günlerde daha detaylı yeme içme rehberi ve konaklama hakkında yazılar gelecek. Malmö’ye gidiş gibi detaylı yazılar da yazmayı planlıyorum😉

Sağlıcakla kalın…

 

Ben bir biyoloğum aslında, kendi işini pek yapamayanlardan :) ve ne yaptıysa yeteri kadar memnun olamayanlardan... 30lu yaşların başında, aşık, kabına sığmayan, devamlı değişik birşeyler ile ilgilenmeyi seven biri. Gezmeyi, eğlenmeyi, fotoğraf çekmeyi, konuşmayı, dinlemeyi, izlemeyi, okumayı ve yazmayı da sevince; paylaşmanın da güzel olabileceğini düşünen biri oldum :) Gezdiğim gördüğüm, okuduğum öğrendiğim, severek izlediğim, yediğim içtiğim, duyup araştırdığım her türlü bilgiyi paylaşmaya karar verdim. Ben bloger olmak istedim, tabi becerebildiğim kadar; çok da bir iddiam yok yani, olduğu kadar...

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir