Karlovy Vary içerisinde biraz gezinelim

Çekya‘nın kaplıca şehri: Karlovy Vary yani Kral’ın banyosu!

Batı Bohemya‘da 1370’te İmparator IV. Karl tarafından kurulmuş, Çekya‘nın kaplıcalarıyla meşhur olan şehri. Ayrıca kağıt helvaları ve porselenleri ile de ün salmış✋

Atatürk‘ün de burada tedavi görmeye geldiğini biliyor muydunuz? Sadece Atatürk de değil, Beethoven? Karl Marx? Goethe?

Peki Becharovka‘nın asıl yapım yerinin burası olduğunu ve hatta ilk yapıldığında öksürük şurubu olarak kullanıldığını? ya da kesinlikle şehirde sigara içilmesinin yasak olduğunu?

Bir de unutmadan her yıl Temmuz ayında yapılan film festivallerinin de olduğunu da söyleyip artık yazıya geçmek istiyorum 😉

Karlovy Vary Ulaşım yazısı için tık tıkk..

Hadi o zaman başlayalım..

Karlovy Vary‘nin terminalinde inince, terminalin solundan doğru devam edip bir parkın içinden geçerek max 5-10dk da merkeze varıyorsunuz.

Sağ tarafınızda Becharovka mağazasını ve büyük maketini göreceksiniz. Fotoğraf çekmek için oturma yerini de yapmışlar 🙂 (Anason tohumları, tarçın, ve yaklaşık olarak 32 başka bitki özü ile lezzet kazanmıştır. 38% oranında alkol içermektedir. ) Becharovka , Karlovy Vary’e özgü bir likör. 1800 yıllarda, bu şifa şehrinde, öksürük şurubu yapmaya çalışan eczacı Jan Becher tarafından keşfedilmiş.

I love Becharovska 🙂

Yol boyunca trafiğe kapalı olan caddede devam ettiğinizde Tepla Nehri‘ne varmış olacaksınız ve meydandaki camdan yapılma Dikilitaş’ı göreceksiniz.

Dikilitaş’ın solundaki tarihi spa merkezi Alžbětiny Lázně’nin bahçesindeki çiçekler her gün o günün tarihini çiçekler ile yazıyorlar.

Alžbětiny Lázně ve 14 Eylül 2019 da gittiğimizin kanıtı 🙂

 

Kağıt Helvaları da tatmaya değer 😉

Hemen karşınızda da Oplatky adı verilen meşhur kağıt helvaların( Spa Wafers deniliyor) satıldığı küçük büfeyi göreceksiniz. Biz 3 ayrı kağıt helva aldık. Bizim kağıt helvalarımızdan farklı, içinde incecik 5 tane kağıt helva var ve tatları bence güzel. Bayatlamadan bitirmenizi tavsiye ederim 😉

Oplatky den kağıt helva almayı unutmayın 😉

Tepla Nehri sol tarafınıza alıp nehrin kenarından yol boyunca yürüdüğünüzde, trafiğe kapalı olan yolda kaplıca merkezlerini ve kaplıca sularının olduğu çeşmeler bulunmakta ve yanlarında numaraları ile birlikte kaç derece olduklarını gösteren tabelalar var.

İlk tarihi kaplıca merkezi Sadový Pramen, 1855’te yapılmış. Çok da güzel bir bahçesi var.

        

 

Mlýnská kolonáda da 1881 yılında yapılmış çok güzel bir yapıya sahip tarihi bir kaplıca daha. Yapısal olarak, sütunlar ve heykelleri biraz Roma dönemini andırıyor.

     

 

Vřídelní Kolonáda de içerisinde yine kaplıca çeşmeleri bulunan bir yapı.

Yol boyunca kübik rengarek binalar, minik körüler ve bir çok tarihi yapı ile karşılaşacaksınız.

 

Evett yolun baya sonuna doğru, daha doğrusu sola doğru kıvrılma yerine kadar geldiysek hemen karşımızda meşhur Grand Hotel‘i göreceksiniz. Meşhur olmasının sebebi ise Casino Royal filminin burada çekilmiş sahneleri olmasıydı.

 

Otelin sağ ara sokağında Diana Restaurant a çıkan finikülerin olduğu yapıyı görmek için girin o dar sokağa.

       

 

Bir de Tepeden İzleyelim

Çıkış-iniş fiyatını tam hatırlayamıyorum ama 10-20TL civarına geldiği kalmış aklımda. Çok bir şey değil yani fiyatı çünkü finiküler kesinlikle çok zevkli ve tepedeki manzara efsane.

Tepeye çıktığınızda karşınızda bir kule göreceksiniz. Asansörü de olan güzel bir kule ve tepesinden Karlovy Vary’i izlemek de ayrı bir güzel oldu.

 

Karlovy Vary
Karlovy Vary

 

Biz günübirlik gittiğimiz için Diana Resturant‘da oturup vakit kaybetmek istemedik. Ama siz yeme içme rehberinize burayı mutlaka ekleyin 😉

Tekrar finiküler ile indik aşağıya.

Şimdi de sırada Atatürk’ün 1918’de tedavi için geldiği Carlsbad Plaza Otel‘ini görmeyi gidelim. Ama otelin özelliği nedeniyle ona ayrı bir yazı yazmayı tercih ettim.

Atatürk’ün tedavi olduğu otel; tık tıkk

Otelin ilerisinde görülecek önemli bir yer bulunmuyor. Bu nedenle biz de buradan geriye dönmeye karar verdik. Nehrin diğer tarafından yürüyerek şehri tamamladık ve dönüş yolunda da çok güzel yapılar ile karşılaştık.

 

Son olarak yazının sonuna yol boyunca gidip gelirken göreceğiniz yapılar ile ilgili de bir kaç fotoğraf ekliyorum. Umarım biraz olsun yardımcı olabilmişimdir. Ve sizi de bu küçük şehri gezmek için birazcık olsun heveslendirmişimdir.

 

               

Şimdiden iyi gezmeler dilerim.

 

Sevgilerimle…