Karlovy Vary

Karlovy Vary Carlsbad Plaza Otel

Karlovy Vary Carlsbad Plaza Otel diğer otellere göre Atatürk’ün tedavi olduğu otel olmasından dolayı, sadece Türkler tarafından değil, bir çok turist tarafından ziyaret edilen bir otel.

Sadece Atatürk de değil, Beethoven, Karl Marx, Goethe… Burası resmen Orta Avrupa’nın tedavi merkezi olarak görülen bir yermiş. Şu an da hala o şekilde görünen ve sağlık açısından da o şekilde korunan bir ülke. En önemli özelliği şehirde sigara içmek yasak!!

Karlovy Vary merkezde nehir boyunca yürürken (diğer yazımda çok detaylı konum bilgileri vermiştim, oraya da buraya tıklayarak gidip bakabilirsiniz;)  ) hani demiştim ya yol kendiliğinden sola doğru dönecek diye, heh işte tam da sola dönünce. Minik köprünün üstünden geçerek suyun diğer tarafına geçince göreceksiniz oteli ve otelin duvarındaki tabelayı. Atatürk’ün orada kaldığı ve tedavi gördüğüne dair tabelası hemen kapının yanında duvarda asılı olarak bulunmakta.

Carlsbad Plaza Otel
Carlsbad Plaza Otel

 

Her sokak başında bulunan şifaları sular aslında otelin içindekiler ile aynı. Fakat bu otel o dönemler otel değil de resmen hastane görevi görüyormuş.

Karlovy Vary
Karlovy Vary

 

Suları hakkında da biraz bilgi vereyim:

Biz birer seramik kap aldık sulardan içebilmek için. Seramik alırken de 2 tavsiyem var: 1. Büyük olmasına gerek yok küçükleri öneririm ve 2. Olarak da bardağın arkasında sular hakkında bilgi verilenleri almanızı tavsiye ederim.

Sulardan bir kaç yudumdan fazlası içilemiyor çünkü tatlarının güzel olduğunu söyleyemem maalesef. Oldukça tuzlu ve değişik mineraller içeriyor.

Fotoğrafta gördüğünüz seramik maşrapa tarzı kapların tutma yerindeki ibrik kısmından su içiliyor. Sebebi de 2 şekilde anlatıldı, hangisi doğru emin değilim.

  1. suyun dişlere değdiğinde sararması nedeniyle, bu şekilde içilmesini öneriyorlarmış.
  2. eski tarz gerçek ibrikli kapların içinde süzgeç varmış ve bu kaynak suyun süzülerek içilmesi için bu şekilde kaplar üretmişler.

Özellikle sindirim sistemine iyi geldiği söylendiği için birer yudum aldık hepsinden. Şifalı bir yere gelmişken faydalanmasak da olmazdı tabi 😉

 

Atatürk’ün bu şehri gördükten sonra Yalova’daki termal otellerin bu şekilde yapılmasını istemiş ve hemen işlemleri başlatmış. Yalova’daki Atatürk köşkü ile başlayarak termal bir şehir oluşturmuşlar.

Genelde Prag’a çok gidilir fakat Karlovy Vary’nin varlığı bile bilinmez 🙁