Montenegro (Karadağ) – Budva Önerileri ve tavsiyeleri

Eğer Karadağ Budva planınız varsa aşağıdaki bilgiler hayat kurtarıcı olabilir 😉 Bizim çok severek tatil (aslında balayı 😉 ) yaptığımız bir yerdi. Yine gitmek için zaman kolluyoruz.

1. Hotel Slovenska Plaža Lux oda-kahvaltı paketini gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.
2. Hawaii adasında 1 gününüzü geçirin.
3. Bütün restoranlarda ev yapımı şaraplar bulunuyor, hepsi güzel.. Ayrıca porsiyonlar çook büyük geliyor, ona göre sipariş edin.
4. Para birimi Euro (maalesef ).
5. Türkiye ile arasında 1 saat saat farkı bulunmakla birlikte geridedir.
6. Halk maalesef pek İngilizce bilemekle beraber, İngilizce anlasalar bile ya Sırpça ya da Rusça cevap veriyorlar (bunu da hiç çözemedim!) ama restoran çalışanları İngilizce biliyorlar ve hatta Türkçe bir kaç kelime de öğrenmişler.

7. Kredi kartınızı bir çok yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
8. Budva merkezde kalacaksanız toplu taşımaya ihtiyacınız kesinlikle yok. Zaten en yakın gidilecek görülmesi gereken yer Kotor. Buraya da otobüsler ve turlar mevcut.
9. Sahil boyunca restoran ve kafeler var. Şezlonga para vermeden sadece bir şeyler yiyip içerek tüm gün sahilde takılabilirsiniz.
10. Eğer bizim gibi Eylül ayını tercih ederseniz; hem bikini hem de hırka yanınızda olsun (10 günün ilk 3 günü soğuk ve yağmurluydu neyse ki sonraki günler ısınarak devam etti)

Karadağ’a gitmişken sakın sadece Budva’da kalmayın. Mutlaka Kotor, Herceg Novi ve Perast‘a da gidin. İster turlar ile (tekne turları harika!) ister konaklamalı. Nasıl uygun olursa onu yapın. ama doya doya tadını çıkarmadan dönmeyin. Hazır vizesizken görülmesi gereken yerler. Euro kullanmaları çok olumsuz bir durum olsa bile; son zamanlarda gidenlerden duyduğum kadarıyla yine de yeme içme fiyatları abartı değilmiş. Bu hala bizler için olumlu bir durum. Ayrıca son yıllarda çok ciddi bir Türk göçü aldığı da doğru. Gittiğiniz mekanların ya da konaklamaların sahiplerinin Türk olduğunu görebilirsiniz.

Karadağ hakkındaki diğer yazılarım için tıklayınız 😉

 

Sevgilerimle..