Sofya Ekspresi

Sofya Ekspresi 2022 (Ağustos ayında 2.kez gittik ve güncellemeler eklendi!)

Sofya Ekspresi 2022 yılında sonunda 2 yıllık aradan sonra 25 Nisan günü açıldı. Biz de bayram planımızı bir türlü planlayamamıştık. Okulların 9 gün tatil olması ümidiyle son dakikaya kadar bekledik fakat sonunda umudumuzu kestik.  28 Nisan Perşembe günü okul çıkışında Sirkeci garına gidip 29 Nisan Cuma akşamı için biletlerimizi aldım.

Instagram hikayelerime (Kurtluyuzbiz) gelen bir çok soru vardı. Ben de onları derledim ve bu yazısı hazırladım sizler için. Soru cevap olarak ilerlemek sanırım daha mantıklı olacak.

 

İstanbul Sofya Ekspresi nedir?

İstanbul’un Halkalı durağından 21.40’ta kalkan tren; Çerkezköy, Alpullu, Edirne, Kapıkule, Svilengrad, Dimitrovgrad, Plovdiv, Pazarcık güzergahında ilerleyerek son durak olan Sofya’ya varıyor. Sofya’ya vardığında saatler yaklaşık 09.35’i gösteriyor. Yani 12 saatlik bir tren yolculuğu. Dönüşte de Sofya’dan 18.30’da hareket ederek; ertesi sabah İstanbul’a 05.35’te ulaşıyor. (bizim dönüşümüzde Kapıkule’de nedenini bilmediğim bir sebepten daha fazla durduğumuz için 1 saat geç vardık)

 

Sofya’ya gitmek için vize/pasaport gerekiyor mu?

Evet maalesef Bulgaristan vizesi ya da shengen vizesi olması gerekiyor. Yeşil pasaportu olanlar için zaten sıkıntı yok.

Pasaport kontrolü nasıl oluyor?

Kapıkule’ye geldiğimizde inmemizi ve pasaport için sıraya girmemizi istediler. Kalabalık olmayınca çabucak sıra bitti. Sadece Kapıkule’ye vardığımızda saat 02:30 civarı olduğu için uykusuzluk sıkıntı olabilir. Yola devam ettikten max 30-40dk sonra da Bulgar girişine geldiğimizde, Bulgar gümrük polisleri içeriye girip pasaportları topladılar. Yaklaşık yarım saat sonra geri getirdiler ve biz de yola devam ettik. Dönerken de aynı prosedür işliyor.

Yurtdışı Çıkış Harç Pulunu nereden alacağız?

İster yola çıkmadan önce bir bankaya yatırıp dekontu yanınızda getirin, ister oradaki görevliden alın. Kişi başı 150TL.

Pasaport Kontrolündeyken Aşı Kartı soruluyor mu?

Hayır Aşı kartı sorulmuyor. Hatta sanki pandemi yok gibiler!

 

Sofya Ekspresi Tren bilet fiyatları ne kadar ve nereden alacağız?

Biz 2 kişi, yataklı vagon için kişi başı tek yön 36euro verdik. Tek kişilik ya da 4 kişilik yataklı kuşetli fiyatlar değişiyor. Tüm fiyatlar için bu linke tıklayabilirsiniz tık tıkk

Maalesef online bilet satışları yok. İstanbul dışından almak isteyenler, bulunduğu şehrin TCDD ofislerine danışması gerekiyor. İstanbul’da 3 yerde satış yapılıyor. Söğütlüçeşme, Sirkeci ve Halkalı tren istasyonları.

 

Yataklı vagonda rahat edebildiniz mi?

Evet aşırı rahattı. Yataklar çok rahattı ve nevresimler tertemizdi. Battaniyeler de mis gibi kokuyordu. Vagonun içinde küçük bir lavabo, piriz, mini bir buzdolabı ve açılır bir de masa vardı. Vagon içinde bizi rahatsız edecek hiç bir şey olmadı. Ayrıca ufak ikramları da vardı. Su, meyve suyu, çubuk kraker, çikolata gibi ikramlarımız da geldi vagonumuza.

Uyunabiliyor mu?

Evet biz saat tüm pasaport kontrollerinden sonra uyuduk. Saat 04:00 ile 09:00 arası 5 saat tıngır mıngır süper uyumuşuz. Uyumanın en önemli faydası gün içinde sersem olmamak. Dönerken de tam gün batımı saatinde Sofya’dan yola çıktığımız için çok zevkli bir kaç saatin sonrasında uyuduk. Pasaport kontrolü yine aynı saatlere denk geliyor.

 

Sofya Ekspresi 2022
Sofya Ekspresi 2022

Trende tuvaletler, yataklar ve vagonlar temiz miydi?

Bizim şansımıza şöyle bir durum oldu; reklamı pek yapılmadığı için trenin açıldığını bilen pek yoktu. Pasaport kontrolünde saydığımızda max 15 kişi ile yola çıktığımızı fark ettik. Kalabalık olmadığı için tuvaletleri kirletecek bir yoğunluk olmadı. Genelde temiz başlayıp sabaha kadar aşırı kötü oluyor yorumlarını okumuştum. Bayram tatili olmasına rağmen şanslıydık. Genel olarak vagonlar, yataklar ve tuvaletler temizdi. hijyen açısından hiç bir sıkıntı yoktu.

 

Sofya Ekspresi içerisinde yemek vagonu yokmuş. Yeme içme işini nasıl çözdünüz?

Trende yemek vagonu olmadığı için yemeğinizi yanınızda götürmeniz gerekiyor. Daha önce duraklarda mola veriliyormuş. Hatta duraklarda restoranlar ya da sokak satıcıları olurmuş fakat artık onlar yok. Yiyeceğinizi içeceğinizi yanınızda götürmeniz gerekiyor. Biz baya piknik sepeti hazırlamıştık 🙂

***Ağustos 2022 Güncellemesi!! Pasaport kontrol yeri olan Kapıkule’de mini bir büfe açılmış. Tost, çay, kahve ve soğuk içeceklerin satışını yapıyor. Biz 2. kez gittiğimizde orada tost yedik.

Yanımızda kettle/kahve makinesi gibi elektrikli alet getirebiliyor muyuz?

Elektrikli aletleri pek önermiyorlar fakat ben cezve çeklindeki mini kahve makinemi yanıma almıştım. Elektrik aksamında sorun olabilir denilse de (hiç denk gelen olmamış zaten!) ben kullandım ve hiç bir şey olmadı.

***Ağustos 2022 Güncellemesi!! 2 yan odamızda görevli elektrikli ocak kullanıyordu!

 

Tren içerisinde, ortak alanlarda maske zorunluluğu var mı?

Hayır yok. Hatta Sofya’da maske takan bile yok.

 

12 saat uzun değil mi? Sıkılmadınız mı?

Biz hiç sıkılmadık. İstanbul’dan yola çıktığımızda (21:40) hava kararmıştı ve zaten işten çıkıp yola koyulmuştuk. Telefondan müzik listemizi açtık. Yanımızda götürdüğümüz yeme içme çantamızdakileri çıkarıp masamızı kurduk. Çok zevkliydi. Hele dönüş daha iyiydi. Hava kararana kadar yaklaşık 2 saat boyunca süper bir dağ ve gün batımı manzarası eşliğinde geçti. Bence tek sıkıntı trende internetin olmayışı 🙁

***Ağustos 2022 Güncellemesi!! 2. kez gittiğimizde normalden 5 saat geç vardık, bu olay son zamanlarda çok oluyormuş. Dönerken de 3 saat geç geldik!

Sofya hakkında diğer bilgiler için tık tıkkk

Şimdiden iyi bir tren yolculuğu dilerim…