İskandinav dizileri

İskandinav Dizileri – Gezdiren Diziler Serisi başladıııı

Gezdiren diziler ve filmler serimin başlangıç yazısı için hakkımı İskandinav dizileri üzerine kullanmak istedim. Tam da havalar soğumuş, haftasonu da sokağa çıkma kısıtlaması varken bence aşağıdaki dizilere başlama zamanı 😉 (15 Ocak 2021)

Ben gidene kadar Danimarka ve İsveç’in bu kadar güzel olabileceğini düşünmemiştim. Aslında soğuk havalarda seyahat etmekten de hoşlanmıyorum çünkü üşümekten nefret ediyorum. Ama Christmas dönemi maalesef kat kat giyinip gezme dönemi olduğu için mecbur kalmıştım. Soğuğa rağmen çok sevdim ve zaten İskandinav dizilerinin tarzını da genelde çok severdim.

İskandinav ülkelerinin suç oranı düşük olduğu için polisiye dizilere ağırlık verdiklerini ve İskandinavlar için daha ilgi çekici olduğunu düşünüyorum.

Bu yazımda izlerken hem keyif alacağımız hem de şehir manzaralarını görebileceğimiz bir liste yapmaya çalıştım. Pandemi bizi eve kapattı ama teknoloji bizi gezdirsin istedim 😉

Bu dizilerin bazılarını izledim ama bir kısmına henüz ben de bakamadım. İzlemediklerimi de ekleyeceğim çünkü bu liste benim de izleme listem olacak!

 

1. Bron/Broen : (IMDB: 8,6)

İlk sıraya bu dizi ekledim çünkü benim favorim 🙂

İsveç ve Danimarka ortak yapımı bir polisiye. Danimarka ve İsveç’i birbirine bağlayan Öresund Köprüsü’nde bir ceset bulunmasıyla birlikte, iki ülkenin cinayet masası dedektiflerinin birlikte çalışması gerekiyor.

Toplamda 4 sezon ve topluma verdiği mesajlar ile en çok izlenen İskandinav dizilerinden biri ve bir çok ödül almış. Ben izledim ve çok beğendim. Kesinlikle tavsiye ederim.

 

2. Young Wallender : (IMDB: 6,8)

Bir İsveç Polisiyesi. Şimdi bu dizide şöyle bir durum var; 2008 ve 2016 yılları arasında Wallender adlı bir dizideki başrol olan Kurt Wallender adlı dedektifin gençliğini anlatan bölümleri yapmışlar. Ben bu bilgiyi diziyi izledikten sonra öğrendim. İzlemeyi değiştiren bir durum olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Şimdilik 1 sezon yayınlandı, devamı bekleniyorum.

(2022 güncelleme: 2.sezonu geldi 😉 )

 

3. Love & Anarchy : (IMDB: 7,3)

İsminden de anlaşılacağı üzere romantik, komik ve psikolojik bir dizi. Ben bunu da beğendim. Henüz ilk sezon yayınlandı, devamı bekleniyor. Bir solukta izlenir, haftasonu için ekleyin listeye 😉

 

4. Kalifat : (IMDB: 8,2)

İsveç ile Suriye arasında geçen mükemmel ve gerçek hayat hikayesinden uyarlanma bir mini dizi. Başrollerden biri İsveç’te doğup büyüyen bir Türk: Gizem Erdoğan (Love & Anarchy’de de oynuyor). Çok detay vermek istemiyorum dizinin keyfini kaçırmamak için. Kesinlikle izlenmesi gereken bir mini dizi.

 

5. The Killing (Forbrydelsen) : (IMDB: 8,4)

Şimdi buradaki en önemli nokta parantez içinde yazdığım isim ile dizi aratmanız gerekiyor. Çünkü çok fazla “The Killing” adlı dizi var. Ben izlemedim henüz ama ilk fırsatta başlayacağım. Tabi ki yine polisiye bir seri. 3 sezon yayınlanmış ve bitmiş.

 

6. Home For Christmas : (IMDB: 7,7)

Çok eğlenceli bir romantik komedi. 2 sezon yayınlandı, büyük ihtimalle devamı gelir. Kafa dağıtmalık harika bir çerez diyebilirim. Zaten puanı da fena değil.. Ben çok gülerek ve bazen üzülerek izledim. Genel olarak keyif aldım.

 

7. Equinox : (IMDB: 6,1)

Biraz mistik, bilim kurgu tadında bir dizi. Çok boşta kalınca izlenebilir. Bir de tabi ilgi alanınıza göre de değişebilir. Göz ucuyla bir fragmana bakıp ona göre karar verebilirsiniz. Tek sezon. Devamı gelmez büyük ihtimalle. Ben izledim ve güzel zaman geçirdim açıkçası 😉

 

8. Borgen : (IMDB: 8,5)

Politik bir diziymiş ve izleyenlerden çok güzel yorumlar aldım. Puanı da oldukça iyi zaten. Benim de listemde artık . 2010 yılında başlamış, aralıklarla 3 sezon yayınlanmış, 4.sezon hazırlanıyormuş.

( Hemen güncelleme yapayım: 3 sezonunu da izledim, gerçekten çok beğendim. Dizide West World ve Game of The Thrones’dan tanıdık yüzler de vardı. Tavsiye ederim.)

 

9. The Rain : (IMDB: 6,3)

Apokaliptik bir dünya, hatta virüs detaylı bir dizi sanırım. Gündemimize de uygun olduğunu belirteyim. Açıkçası ilk bölümü izleyip bıraktık. Ama 3 sezon yayınlanmış ve sanırım devam edecek. Belki şans vermeliydik bilemiyorum. IMDB puanı da bizi ikna edici yükseklikte değil. Tabi ki bizim zevkimize de bakmayın siz; en azından bizim gibi ilk bölümü izleyip deneyebilirsiniz şansınızı, belli olmaz belki sizi yakalayan bir yanı olabilir.

 

10. Borderliner (Grenseland) : (IMDB: 6,8)

Suç, dram ve tabi ki polisiye.. Tek sezon yayınlanmış 2017’de. Puanı ortalama ama izleyenlerin yorumları hoşuma gitti. Ben de listeme ekledim. En kısa sürede izleyip bir güncelleme eklerim 😉

 

11. Deadwind (Karppi) : (IMDB: 7,2)

Suç ,dram ve gizem. Bir polisiye dahaaa. Ama puanı fena değil. Ben de listeme aldım. Şimdilik 2 sezon yayınlanmış, 3. Sezon sanırım pandemiye denk geldiği için ertelenmiş ve puanı da fena görünmüyor.

 

12. Skam : (IMDB: 8,6)

Açıkçası liseli bir gençlik dizisi olduğu için gördüm ve ilgilenmedim ama 4 sezon yayınlanmış ve puanı da gayet iyi. 4 sezon olduğu için fazla rahat olduğum bir zaman dilimi için listeme aldım.

 

13. Okkupert (Occupied) : (IMDB: 7,7)

Rusya’nın Norveç’i işgal etmesi ile başlayan bir dizi. Puanı da gayet iyi görünüyor. 3 sezon yayınlanan dizinin devamı hakkında emin olamadım. Net bir bilgi de bulamadım. Ama yorumlar genelde güzel. Aldım ben listeme 😉

 

14. Fortitude : (IMDB: 7,4)

Biraz dram, biraz korku, biraz mistik işler varmış dizide. Genel yorumlar ve puanı da hiç fena değil. Benim de listem yazdıkça kabarmaya başladı. 3 sezon yayınlanmış ve bitmiş. En azından bitmiş olduğu için bir çırpıda izleyebiliriz.

 

15. Nobel : (IMDB: 8,1)

Norveçli bir teğmenin Afganistan görevi sonrası evine döndükten sonra kendini bir oyunun içinde bulmasını anlatan bir mini diziymiş ve hem puanı hem de yorumları çok iyi. Listeme bir dizi daha ekledim:)

 

16. Real Humans (Äkta människor) : (IMDB: 7,9)

Bilim kurgu, gelecek temalı ve robotların olduğu beğenilen dizilerden biri de 2 sezonluk bu dizi. En kısa sürede ben de başlamayı düşünüyorum çünkü konusu bana göre çok cezbedici. Puanı ve yorumları çok iyi.

 

17. The Valhalla Murders : (IMDB: 7,1)

İzlanda polisiyesi. İzleyip beğendiğim ama tabi ki sonunu tahmin edebildiğim dizilerden biri. Karakterler ve aile yapılarının anlatımı özellikle çok hoşuma gitti izlerken. 1 sezonda her şey oldu bitti aslında ama devamı da gelecekmiş. Ben de beklemedeyim. Tavsiye ederim 😉

 

18. Quicksand : (IMDB: 7,5)

Norveç yapımı, suç ve dram içeren bir mini dizi. Bence puanı ve yorumları fena değil. Mini dizi olduğu için bir hafta sonu için güzel gider düşünüyorum.

 

19. Ragnarok : (IMDB: 7,5)

Nors mitolojisine bağlı olan bilim kurgu bir dizi. Ben biraz olumsuz bakıyordum fakat puanı fena değil. Bu yıl 2. sezonu da gelecekmiş. Ben 2. sezon gelsin de öyle başlarım diye düşünüyorum. Aklımızda olsun. (güncelleme: aradan geçen 1,5 yıl sonra bile başlayamadım!)

 

20. Bordertown ( Sorjonen) : (IMDB: 7,6)

Bir Finlandiya polisiyesi daha bizlerle 🙂 3 sezon güzel devam etmiş. Yorumlar ve puanı gayet iyi. Bu sayede listeme bir dizi daha girdi.

 

21. Trapped (Ófærð) : (IMDB: 7,6)

Bir İzlanda gerilim, suç ve polisiye dizisi. 3 sezon oynamış ve gerçekten çok etki yarattığı söyleniyor. Belki de nadir suç işlenen İzlanda’da böyle yapımlar gerçekten dikkat çekici oluyor. Bu nedenle ben de listeme ekledim.

 

22. Rita : (IMDB: 8,1)

Danimarkalı bir öğretmenin hayatını anlatan bu seri; 5 sezon boyunca sevilerek izlenmiş ve bitmiş. Puanı da yorumları da oldukça iyi.

 

23. Vikings : (IMDB: 8,5)

Yakın bir dönemde sona eren ve benim de yıllarca çok severek takip ettiğim; izlemeyenin büyük ihtimalle az olduğu bir dizi. Ama bu listeye eklemesem olmazdı. Çünkü bu dizi  Kanada ve İrlanda yapımı, ama hikayenin geçtiği yer İskandinavya olduğu için İskandinav dizileri listesinde olması gerektiğini düşüyorum.

 

Ayrıca Kopenhag yazım için de buraya tıklayabilirsiniz 😉 

İyi seyirler dilerim…