İskandinav dizileri
Gezdiren Diziler/Filmler,  KURTLU HİKAYELER

İskandinav Dizileri – Gezdiren Diziler Serisi -1

İskandinav Dizileri – Gezdiren Diziler Serisi

Gezdiren diziler ve filmler serimin başlangıç yazısı için hakkımı İskandinav dizileri üzerine kullanmak istedim. Tam da havalar soğumuş, hafta sonu da sokağa çıkma kısıtlaması varken bence aşağıdaki dizilere başlama zamanı 😉

Ben gidene kadar Danimarka ve İsveç’in bu kadar güzel olabileceğini tahmin etmemiştim. Aslında soğuk havalarda seyahat etmekten de hoşlanmıyorum çünkü üşümekten nefret ediyorum. Ama Christmas dönemi maalesef kat kat giyinip gezme dönemi olduğu için mecbur kalmıştım. Soğuğa rağmen çok sevdim ve zaten İskandinav dizilerinin tarzını da genelde çok severdim.

İskandinav ülkelerinin suç oranı düşük olduğu için polisiye dizilere ağırlık verdiklerini ve İskadinavlar için daha ilgi çekici olduğunu düşünüyorum.

Bu yazımda izlerken hem keyif alacağımız hem de şehir manzaralarını görebileceğimiz bir liste yapmaya çalıştım. Pandemi bizi eve kapattı ama teknoloji bizi gezdirsin istedim 😉

Bu dizilerin bazılarını izledim ama bir kısmına henüz ben de bakamadım. İzlemediklerimi de ekleyeceğim çünkü bu liste benim de izleme listem olacak.

 

Bron/Broen : (IMDB: 8,6)

İlk sıraya bu dizi ekledim çünkü benim favorim 🙂

İsveç ve Danimarka ortak yapımı bir polisiye. Danimarka ve İsveç’i birbirine bağlayan Öresund Köprüsü’nde bir ceset bulunmasıyla birlikte, iki ülkenin cinayet masası dedektiflerinin birlikte çalışması gerekiyor.

Toplamda 4 sezon ve topluma verdiği mesajlar ile en çok izlenen İskandinav dizilerinden biri ve bir çok ödül almış. Ben izledim ve çok beğendim. Kesinlikle tavsiye ederim.

 

Young Wallender : (IMDB: 6,8)

Bir İsveç Polisiyesi. Şimdi bu dizide şöyle bir durum var; 2008 ve 2016 yılları arasında Wallender adlı bir dizideki başrol olan Kurt Wallender adlı dedektifin gençliğini anlatan bölümleri yapmışlar. Ben bu bilgiyi diziyi izledikten sonra öğrendim. İzlemeyi değiştiren bir durum olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Şimdilik 1 sezon yayınlandı, devamı bekleniyor.

 

Love & Anarchy : (IMDB: 7,3)

İsminden de anlaşılacağı üzere romantik, komik ve psikolojik bir dizi. Ben bunu da beğendim. Henüz ilk sezon yayınlandı, devamı bekleniyor. Bir solukta izlenir, haftasonu için ekleyin listeye 😉

 

Kalifat : (IMDB: 8,2)

İsveç ile Suriye arasında geçen mükemmel ve gerçek hayat hikayesinden uyarlanma bir mini dizi. Başrollerden biri İsveç’te doğup büyüyen bir Türk: Gizem Erdoğan (Love & Anarchy’de de oynuyor). Çok detay vermek istemiyorum dizinin keyfini kaçırmamak için. Kesinlikle izlenmesi gereken bir mini dizi.

 

The Killing (Forbrydelsen) : (IMDB: 8,4)

Şimdi buradaki en önemli nokta parantez içinde yazdığım isim ile dizi aratmanız gerekiyor. Çünkü çok fazla “The Killing” adlı dizi var. Ben izlemedim henüz ama ilk fırsatta başlayacağım. Tabi ki yine polisiye bir seri. 3 sezon yayınlanmış ve bitmiş.

 

Home For Christmas : (IMDB: 7,7)

Çok eğlenceli bir romantik komedi. 2 sezon yayınlandı, büyük ihtimalle devamı gelir. Kafa dağıtmalık harika bir çerez diyebilirim. Zaten puanı da fena değil.. Ben çok gülerek ve bazen üzülerek izledim. Genel olarak keyif aldım.

 

Equinox : (IMDB: 6,1)

Biraz mistik, bilim kurgu tadında bir dizi. Çok boşta kalınca izlenebilir. Bir de tabi ilgi alanınıza göre de değişebilir. Göz ucuyla bir fragmana bakıp ona göre karar verebilirsiniz. Tek sezon. Devamı gelmez büyük ihtimalle. Ben izledim ve güzel zaman geçirdim açıkçası 😉

 

Borgen : (IMDB: 8,5)

Politik bir diziymiş ve izleyenlerden çok güzel yorumlar aldım. Puanı da oldukça iyi zaten. Benim de listemde artık . 2010 yılında başlamış, aralıklarla 3 sezon yayınlanmış, 4.sezon hazırlanıyormuş.

( Hemen güncelleme yapayım: 3 sezonunu da izledim, gerçekten çok beğendim. Dizide West World ve Game of The Thrones’dan tanıdık yüzler de vardı. Tavsiye ederim.)

 

The Rain : (IMDB: 6,3)

Apokaliptik bir dünya, hatta virüs detaylı bir dizi sanırım. Gündemimize de uygun olduğunu belirteyim. Açıkçası ilk bölümü izleyip bıraktık biz bu diziyi ama  3 sezon yayınlanmış. Belki şans vermeliydik bilemiyorum ama IMDB puanı da bizi ikna edici yükseklikte değil. Tabi ki bizim zevkimize de bakmayın siz; en azından bizim gibi ilk bölümü izleyip deneyebilirsiniz şansınızı, belli olmaz belki sizi yakalayan bir yanı olabilir.

 

Borderliner (Grenseland) : (IMDB: 6,8)

Suç, dram ve tabi ki polisiye.. Tek sezon yayınlanmış 2017’de. Puanı ortalama ama izleyenlerin yorumları hoşuma gitti. Ben de listeme ekledim. En kısa sürede izleyip bir güncelleme eklerim 😉

 

Deadwind (Karppi) : (IMDB: 7,2)

Suç ,dram ve gizem. Bir polisiye dahaaa. Ama puanı fena değil. Ben de listeme aldım. Şimdilik 2 sezon yayınlanmış, 3. Sezon sanırım pandemiye denk geldiği için ertelenmiş ve puanı da fena görünmüyor.

 

Skam : (IMDB: 8,6)

Açıkçası liseli bir gençlik dizisi olduğu için gördüm ve ilgilenmedim amaal 4 sezon yayınlanmış ve puanı da gayet iyi. 4 sezon olduğu için fazla rahat olduğum bir zaman dilimi için listeme aldım.

 

Okkupert (Occupied) : (IMDB: 7,7)

Rusya’nın Norveç’i işgal etmesi ile başlayan bir diziymiş ve puanı da gayet iyi görünüyor. 3 sezon yayınlanan dizinin devamı hakkında emin olamadım, net bir bilgi bulamadım, bitmiş de olabilir. Ama yorumlar genelde güzel. aldım ben listeme 😉

 

Fortitude : (IMDB: 7,4)

Biraz dram, biraz korku, biraz mistik işler varmış dizide. Genel yorumlar ve puanı da hiç fena değil. Benim de listem yazdıkça kabarmaya başladı. 3 sezon yayınlanmış ve bitmiş. En azından bitmiş olduğu için bir çırpıda izleyebiliriz.

 

Nobel : (IMDB: 8,1)

Norveçli bir teğmenin Afganistan görevi sonrası evine döndükten sonra kendini bir oyunun içinde bulmasını anlatan bir mini diziymiş ve hem puanı hem de yorumları çok iyi. Listeye bir dizi daha eklendi 🙂

 

Real Humans (Äkta människor) : (IMDB: 7,9)

Bilim kurgu, gelecek temalı ve robotların olduğu beğenilen dizilerden biri de 2 sezonluk bu dizi. En kısa sürede ben de başlamayı düşünüyorum çünkü konusu bana göre çok cezbedici. Puanı ve yorumları çok iyi.

 

The Valhalla Murders : (IMDB: 7,1)

İzlanda polisiyesi. İzleyip beğendiğim ama tabi ki sonunu tahmin edebildiğim dizilerden biri. Karakterler ve aile yapılarının anlatımı özellikle çok hoşuma gitti izlerken. 1 sezonda her şey oldu bitti aslında ama devamı da gelecekmiş. Ben de beklemedeyim. Tavsiye ederim 😉

 

Quicksand : (IMDB: 7,5)

Norveç yapımı, suç ve dram içeren bir mini dizi. Puanı ve yorumları fena değil. Mini dizi olduğu için bir hafta sonu için güzel gider düşünüyorum.

 

Ragnarok : (IMDB: 7,5)

Nors mitolojisine bağlı olan bilim kurgu bir dizi. Ben biraz olumsuz bakıyordum bu diziye fakat puanı fena değilmiş. Bu yıl 2. sezonu da gelecekmiş. Ben 2. sezon gelsin de öyle başlarım diye düşünüyorum. Aklımızda olsun.

 

Bordertown ( Sorjonen) : (IMDB: 7,6)

Bir Finlandiya polisiyesi daha bizlerle 🙂 3 sezon güzel devam etmiş. Yorumlar ve puanı gayet iyi. Listeme bir dizi daha eklendim.

 

Trapped (Ófærð) : (IMDB: 7,6)

Bir İzlanda gerilim, suç ve polisiye dizisi. 3 sezon oynamış ve gerçekten çok etki yarattığı söyleniyor. Sanırım nadir suç işlenen İzlanda’da böyle yapımlar gerçekten önemli. Ben de aldım listeme ve en kısa sürede fikrimi de kelerim 😉

 

Rita : (IMDB: 8,1)

Danimarkalı bir öğretmenin hayatını anlatan bu seri; 5 sezon boyunca sevilerek izlenmiş ve bitmiş. Puanı da yorumları da oldukça iyi. 5 sezon olduğu için bol karantinalı günlerde neden izlenmesin ki.. Listemin başlarında olmasa da izlemek istiyorum ben de.

 

Vikings : (IMDB: 8,5)

Yakın bir dönemde sona eren ve benim de yıllarca çok severek takip ettiğim; izlemeyenin büyük ihtimalle az olduğu bir dizi ama eklemesem olmazdı. Şimdi bu dizi aslında Kanada ve İrlanda yapımı ama hikayenin geçtiği yer nedeniyle bu listede olması gerektiğini düşündüm.

 

Şimdilik bulabildiklerim bunlar ama zamanla listeyi güncellemeyi planlıyorum. İzledikçe yazı içerisinde notlar halinde bilgiler veririm. Ayrıca yayınlanan yeni diziler oldukça ya da atladığım diziler varsa onları da eklerim.

 

Sizlerin de aklına gelen İskandinav dizileri varsa yorumlara beklerim.

Gezdiren diziler serisinin İskandinav dizileri bölümünü sevdiyseniz, serinin bir sonraki rotası çok yakında blogda olacak.

 

İyi seyirler dilerim…

 

Ben bir biyoloğum aslında, kendi işini pek yapamayanlardan :) ve ne yaptıysa yeteri kadar memnun olamayanlardan... 30lu yaşların başında, aşık, kabına sığmayan, devamlı değişik birşeyler ile ilgilenmeyi seven biri. Gezmeyi, eğlenmeyi, fotoğraf çekmeyi, konuşmayı, dinlemeyi, izlemeyi, okumayı ve yazmayı da sevince; paylaşmanın da güzel olabileceğini düşünen biri oldum :) Gezdiğim gördüğüm, okuduğum öğrendiğim, severek izlediğim, yediğim içtiğim, duyup araştırdığım her türlü bilgiyi paylaşmaya karar verdim. Ben bloger olmak istedim, tabi becerebildiğim kadar; çok da bir iddiam yok yani, olduğu kadar...

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir