Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı , Beşiktaş ve Nişantaşı semtleri sınırında yer alıyor. 19.yy başlarında, Abdülmecit tarafından Nigoğos Balyan’a “Merasim Köşkü” ile “Maiyet Köşkü” olarak adlandırılan iki kasır yaptırılmış. Merasim Köşkü olarak bilinen kısım asıl Ihlamur Kasrı’dır. Havuzlu Ihlamur Mahalli, Muhabbet Bahçesi ve Hacı Hüseyin Bağı adlı üç bölümden meydana gelir.  Dinlenme alanının, Sultan III. Ahmet döneminde bir “hasbahçe”ye dönüştürüldüğünü biliyoruz. I. Abdülhamit ve III. Selim dönemlerindeki düzenlemelerden sonra 19.yy ilk yarısında Sultan Abdülmecit’in de ilgisini çektiği bilinmektedir.

 

Ihlamur Kasrı
Ihlamur Kasrı

Çevresi yüksek duvarlarla çevrili olan Ihlamur Kasrı, aslında tam şehrin merkezinde bulunuyor. Fakat biraz kenarda köşede kalmış bir kasır olmasından dolayı ziyaretçi sayısı çok fazla değil. Genelde çevre semtlerdeki insanların gittiği bir yer. Girişinin ücretli olmasından dolayı rutin ziyaretlerin de azaldığını duydum.

18. yy dan 20. yy başlarına kadar içinden Fulya deresinin aktığı, ıhlamur ve çınar ağaçlarının gölgelediği, yeşillikler içinde bir mesire yeri imiş. Tabi ki Fulya Deresi (ya da Ihlamur Deresi de derler buralarda!) kuruyalı çok uzun yıllar olmuş.

Benim büyüdüğüm yere yürüme mesafesinde olduğu için eski zamanki hallerini de biliyorum. O zamanlar giriş ücreti ve içerisinde bir işletme olmadığından kapıları 24 saat açık dururdu. Fakat son yıllarda durum değişti. Artık Milli Saraylar kapsamına alındığı için giriş çıkış saatleri belirlendi.

 

Tahmin edersiniz ki bahçesinde ıhlamur ağaçları olduğu için Ihlamur Kasrı denmiş. Ama özellikle Mart ve Nisan aylarında gelen ilkbahar ile efsane bir bahçe oluyor.

Ihlamur Kasrı Giriş-Çıkış Saatleri ve Ücreti

Pazartesi günleri kapalı

Diğer günler 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. (yaz-kış tarife değişikliği olabiliyor!)

Bahçesinde bir adet restoran bulunuyor. Ayrıca 2 tane tavus kuşu 🙂

Bahçesini gezmek için; 10TL. Müzekart geçerli.

Kasrın içini gezmek için de;

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı : 20TL

Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 40TL

 

Beşiktaş tarafına geldiğinizde, sahilden 10-15 dakikalık bir yürüme ile çok rahat ulaşabilirsiniz. Özellikle Mart ya da Nisan aylarında bu bahçede bir kahve içmeyi denemelisiniz. Binaların arasında küçücük bir nefes alma ortamı kime iyi gelmez ki. Hatta bu bölgeye 1 tam gününüzü ayırıp buradan sonra da Yıldız Parkı‘na gitmenizi tavsiye ederim. Çok daha büyük ama hafta sonları özellikle aşırı kalabalık olan bir park. Her iki mesire yeri için de erken saatlerde gitmenizi öneririm.