Aylardan Ekim ve gündemimizde Green Card 2022 DV Lottery 2024 var!!

Nedir bu Green Card 2022 DV Lottery 2024 derseniz eğer; aslında hepimizin bildiği Amerika’nın göçmenler için verdiği YEŞİL KART imkanı. Diversity Visa (DV) yani çeşitlilik vizesi. Her sene Ekim ayında başvuruları açılan, Kasım ayının ilk haftası sona eren ve bir sonraki Mayıs ayında açıklanan bir uygulama. Bu uygulama ile 55.000 kişiye verilen oturma ve çalışma vizesidir.

Bu sene ki tarihler belirlendi: 5 Ekim 2022 ile 8 Kasım 2022 tarihleri arasında aşağıdaki linkten ÜCRETSİZ olarak başvuru yapabilirsiniz. Ücretsiz kelimesini büyük yazdım çünkü yanlışlıkla farklı sitelerden başvuru yapanların daha önceleri para yatırdığı ile ilgili bilgiler almamdı. Aslında o siteler aracı firma siteleri oluyor. ama bunu ücretsiz zaten yapabiliyorsunuz 😉

Başvuru Linkimiz: https://dvprogram.state.gov

Önceki yıllara göre bu yıl biraz daha kolaylaştırıldığını belirtmek isterim. Bu kolaylık da; artık başvuruyu yapan kişilerin pasaportunun olma zorunluluğu kalktı.

Şimdi gelelim madde madde bu başvuru için gerekenler nelermiş onlara bakmaya!

Green Card 2022 DV Lottery 2024 Başvuru Şartları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lise mezunu olmak ya da (liseden daha düşük bir mezuniyet durumunda) tecrübe gerektiren bir alanda son 5 yıl içerisinde en az 2 yıllık bir iş geçmişi olması. ( Çalışma Bakanlığı’nın (buraya tıklayarak siteye gidebilirsiniz!!) sitesinden mesleğinizin/ iş ünvanınızın SVP kodunun 7 ve üzeri olması şartı var!)

Birden fazla başvuru yapmak diskalifiye sebebidir. Tek bir kişi başvuru yaparken ailesini kapsayan başvuru yapabilir. Eşin bir daha başvuru yapmaması gerekiyor.

Başvuru fotoğrafı çok önemli. Beyaz arka fon, direkt yüzün görünmesi, son 6 ay içerisinde çekilmiş olması ya da yüz hatlarının net olması gibi bir çok önemli nokta var.  Fotoğraf örnekleri için burayı tıklayabilirsiniz!

2 İsmi olan kişiler genelde isimlerini yanlış yerlere yazabiliyorlarmış. Middle Nane kısmı olan yere 2. ismin yazılması gerekiyor.

2 Soyadı olan kadınlar için de, Soyadı kısmına 2 soyadını birden yazmaları gerekiyor.

Harf hatalarının hiç bir önemi yok. İngilizce ya da Türkçe karakter olmasının farkı yok.

Aile hakkındaki bilgilerin doğru olması önemli. Mesela nüfusta hala evli görünen fakat evleri ayırmış çiftler başvuru anında evli olarak belirtmek zorundalar. Resmiyette neyse o yazılmalıdır.

Eğitim durumunu yazarken birden fazla seçeneğin size uygun olduğunu görebilirsiniz. Belki 2 üniversite diplomanız vardır. Sadece birini seçmeniz yeterlidir.

Yazacağınız mail adresi çok önemli. Çünkü sonuçlar da mailinize gelecek.

Başvuru formu sonunda size verilecek olan bir numara var. Bu numarayı kaybettiği için başvuru sonucunu öğrenemeyen çok insan olmuş. Bu numarayı eğer kaybederseniz, verdiğiniz mail adresi ile de öğrenebilirsiniz.

Şimdilik benden bu kadar.

Madem bu kadar Amerika’dan bahsettik; ben buraya Amerika yazımı da bırakayım da belki okumak istersiniz 🙂

New York Gezi Yazısı 😉

Bol şanslar…