Gezgin

Heyyooo bugünkü konumuz Gezgin Olmanın Püf Noktaları!!

Tatile çıkmak ile Gezgin olmak arasında çok ciddi farklar var. Öncelikle TDK ya göre bakalım gezgin ne demekmiş; “Gezmek, tanımak, görmek, dinlenmek amacıyla geziye çıkan (kimse), gezici, gezmen, seyyah”. Ben kendime gezginim demeyi çok isterdim fakat sadece normale göre daha sık ve daha detaylı  gezen biriyim. Gittiğim yerler hakkında sıkı araştırmalar yaparak yola çıkıyorum.  Ama gerçek bir gezgin olmak yollara düşmek, ülke ülke, şehir şehir ve hatta sokak sokak gezerek tüm detaylara hakim olmaktır. Yerel halkın içine karışmak. Gittiğin yerde bir süre yaşamaktır.

Tam olarak gezgin olamasak da, bir gezginin ruhunu azıcık olsun yakalamak için bazı ipuçları paylaşacağım sizlerle. En azından ben böyle yapıyorum. Sizlerin de belki işine yarayabilir 😉

Gezgin yola çıkmadan evvel nasıl hazırlanır?

Bir gezgin öncelikle aylar öncesinden olmasa da mutlaka yola çıkmadan evvel biraz araştırma yapmalıdır. “Ben bilet aldım çıkıyorum yola, başıma ne gelirse kısmet artık” diye yola çıkılmaz. Yani çıkılır da, eksik kalır. Zaten programınızın en az 1 gününü öyle yapın mutlaka. Mesela gideceğiniz yere bilet aldınız, konaklamayı da ayarladınız, buraya kadar her şey tamam. Seyahat sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin sakın!

Gittiğiniz yerde hangi dil konuşuluyor?

Hangi dil ise en azından 10-15 kelime öğrenmenizde fayda var. Mesela buraya gelen turistlerin, peltekçe söyledikleri türkçe kelimeler hoşunuza gitmez mi! Ben açıkçası değer vermiş öğrenmiş bazı şeyleri diyorum. Teşekkür ederim, günaydın, iyi akşamlar, hesap alabilir miyim, bunun fiyatı nedir gibi basit tarz yapıları ezberlemek çok kolay. Gittiğiniz yerin meşhur yemekleri neler ise onların da o dildeki anlamlarını bilmek menülere bakarken de kolaylık sağlar. (Macaristan’daki Gulaş ya da İskoçya’daki Haggis gibi!)

Para birimi nedir?

Para birimine bakan çoktur. Hatta ilk ona bakan daha çoktur. Ama en uygun para nerede bozdurulur diye de araştırmak lazım gitmeden. Belki buradan çevirip gidersiniz ya da en azından euro/dolar ile çıkıp oradaki uygun exchange officeleri bulursunuz.

Tarihi!

Gittiğiniz yerin tarihi çok önemli. Yani ben önemsiyorum. Şimdi Türkiye’ye biri gelse ve ülkemizin geçmişini hiç bilmeden “Atatürk kim” diye sorsa ben uyuz olurum (hahaha kahkaha attım ama öyle!) Bu nedenle geçmiş önemli!

Gezilecek yerler listesi hazırlanmalı

Eğer sınırlı gününüz varsa, görülmesi gereken yerleri atlamamak ve gitmeden rotalarınızı oluşturmak için gitmeden evvel listelerinizi hazırlayın. Ben genelde şehrin haritasının çıktısını alıp kendime rotalar çizerim. Yol üzerinde dinlenme mekanlarını da seçerken araştırırım. Şu müzeden çıkıp şurada kahve içeriz. Şu katedrali gördükten sonra şu mekanda yemek yeriz gibi gibi listelerim hazır olur. Bazı günleri boş bırakırım. Rotasız olmak da ayrı bir zevkli oluyor tabi ki!

Ayrıca bazı özel günleri bilmek gerek. Mesela bizim Almanya gezimizde tesadüfen ayın ilk pazarına denk geldiği için tüm müzeler ücretsizdi. Bu da maddi katkı sağladı 😉 Bazen de önemli yerlerin girişleri sadece online rezervasyon ile olabiliyor, onları bilmek gerekiyor.

Çanta hazırlamak bir sanattır!

Bir gezginin güzel bir sırt çantası, rahat ayakkabıları, fotoğraf makinesi ya da güzel foto çeken bir telefonu olmalı. Power bank ve gerekliyse piriz dönüştürücü önemli! Sıcağa gidiyorsanız güneş kremi, soğuğa gidiyorsanız nemlendirici almak lazım. Atkı-bere ya da şalşapka ve şemsiye gibi hayat kurtaran bazı önemli şeyleri bavula koymayı unutmamak lazım. Bir gezgin için bavulu çok önemlidir. Bavul hazırlama ile ilgili bir yazı yazmıştım. Buraya tıklayarak, mevsimsel bavul hazırlamayı buradan okuyabilirsiniz 😉

Gezgin ve Sırt Çantası
Gezgin ve Sırt Çantası

Gezgin hedefine vardıktan sonra neler yapar?

Bir gezgin hedefine vardı ve eveeet en güzel an 🙂 hadi gezimiz başlasınnn.

Harita kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor

Bakın bu ben yapamıyorum gibi bir şey değil. Bu resmen mecburiyet 🙂 Şehre iner inmez Turist Info buluyorsunuz ve hemen şehrin bilgilerini elinize alıyorsunuz. Harita okumak, elinde harita ile gezmek çok zevklidir. Artık telefon uygulamaları haritanın yerini aldı ama bir gezgin olmak harita okumayı gerektirir 😉

Turist Map
Harita Kullanma

Elinizdeki listeler ile başlarız güne. Akşam serbest zaman 🙂 tur gibi oldu di mi 🙂 ama en güzeli öyle. En eğlenceli mekanı bulup halka karışmak da çok zevkli oluyor. Meşhur yemeklerinden yemek, müziklerinden dinlemek ve orayı yaşamak 😉

Hadi iyi gezileriniz olsun gezgin arkadaşlarım 🙂