Corona Karantina Günlükleri başlıyorrr (24 Mart 2020)

Hayatımıza giren Corona Covid-19 virüsü ile birlikte dünya pandemiye merhaba dedi! Bugün biz de kendi karantinamızın ilk haftasını doldurduk ☹

16 Mart Pazartesi günü , 2 hafta evvelden aldığım doktor randevularım nedeniyle Beşiktaş’taki bir polikliniğe gittim. O günlerde henüz “evde oturun” muhabbetleri yeni başlıyordu. Hastaneye gittiğimde doktor bana “hemen bakayım sana da ön kapıdan hızlıca git” dedi. Çünkü acilde çok öksüren hasta varmış. O gün Erkut da işe gitmişti ve toplantı yapıp nasıl çalışacaklarına karar vermeleri gerekiyordu. Pandemi bitene kadar evden çalışma kararı aldılar!

17 Mart itibariyle eve kapanmayı tercih ettik. Erkut’un da evden çalışması kesinleşmişti. Ama bu durum ne kadar sürecekti, biz de ne kadar dayanacaktık bilemiyordum.

 

“Evde Kal”

Evde oturmak bir kaç gün çok sıkıntılı olmadı. Alışverişimizi yapmıştık. Online uygulamalardan da istediklerimizi gecikmeli de olsa alabiliyorduk. Sonuçta 21.yy’dayız ve teknolojimiz var ama değil mi!! Ama bu teknoloji bile yetmedi virüs ile savaşmaya, dünyaca eve kapanmak zorunda kaldık.

Yapmamız gereken tek şey evde oturmaktı. Bizden beklenen ve elimizden gelen tek şey! Çünkü normal gribal virüslere oranla 4 kat daha bulaşıcı olan bu virüs Pandemik Salgın olarak açıklanmıştı. Sanırım görülmeyen ülke kalmadı gibi bir şey. Elbet hepimiz kapacağız bu virüsü ama önemli olan birden bire herkesin hasta olmaması! Hastanelerin hizmet kalitesini düşürmemek ve belki ne kadar geç o kadar kolay olacak; ilaç tedavi ve aşı geliştirilebilecek.

İlk hafta sosyal medyada eğlenceli içerikler, bol hikayeler, challenge furyaları ile geçti. (instagram hesabımdan tüm bu dönemi anlık takip edebilirsiniz: kurtluyuzbiz ) Maalesef belirli ve büyük bir kesim evlerinde durmuyorlardı. Cahillik son radde yola devam moddaydı. Ne kadar irtibatın o kadar bulaşıcılık olduğunu insanoğluna anlatmak maalesef çok zor. İtalya ve hemen gerisinden gelen İspanya’yı sanırım zor günler bekliyor. Umarım bizim durumumuz bu kadar kötü olmaz. Ve umarım eski zamanlar gibi yıllar süren bir bilinmezliğe girmemişizdir!

Evde kal Türkiye’m!!! Hayat eve sığar!!!

Bakalım haftaya kadar daha neler göreceğiz…

Diğer günlükler için buraya tıklayabilirsiniz.