Corona Karantina Günlükleri,  Kurtlu Hikayeler

Corona Karantina Günlükleri – 14 (30 Nisan 2021)     

Corona Karantina Günlükleri – 14 (30 Nisan 2021)

 

Bu sefer tam kapanmanın karantina günlükleri ile karşınızdayım. 29 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar olan aralık için kapanma kararı alındı.  Yani ramazanın son 2 haftası ve bayram tatilini kapsayan kısımdan bahsediyorum. Genelgeye ulaşmak için tık tık.

 

Dün akşam saat 21.00 itibariyle kapanmaya başladık. Ben de kendime bazı görevler belirledim. Ben ilk olarak tabi ki dizi ve film listesi yaptım. Siteye eklemem gereken yazıları düzenlemek ve site içi seo çalışmaları ekledim. Ayrıca spor ve diyet listeleri hazırladım. Ne kadar başarılı olacağım meçhul tabi ki 😊

 

Neyse gelelim son 25 günlük durumumuza. En son 4 nisan günü 13. günlüğü yayınlamıştım. O günden beri olan olaylara göz atalım bakalım.

 

Öncelikle vaka sayıları 60binlere dayandı. Kayıplar 300leri geçti. Mart boyunca yapılan o ufak açılım bizi daha da kötüye götürdü. Bütün kışı kapanma yaparak geçiren diğer ülkeler açılmaya başlarken biz onların kırmızı listesine girmeye başladık. Durumu Haziran ayı gelmeden düzeltemezsek hiç iyi görünmüyor geleceğimiz.

 

Karantina Günlükleri Aşı Karmaşası

Bu seferki karantina günlüklerinde aşı olayları baya baya karışık bir hal aldı. Aşının olmayışı nedeniyle bir çok kişinin randevuları ertelendi. Bu ay itibariyle mevcutta yapılan Sinovac ve Biontech aşılarının dışında bir de Spudnik Rus aşısı ile anlaşma sağlandı.

 

Benim yurt dışında arkadaşlarımdan aldığım bilgiler doğrultusunda duyduğum bazı bilgiler şöyle;

İngiltere kendi halkına Oxford aşısı yapmazken; Almanya 50yaş üzeri halkına Oxford yapıyormuş. Yine Almanya 50 yaş altına Biontech yapıyor fakat 50 yaş üstüne zararlı olabileceğini düşünüyormuş. Türkiye’de de zaten henüz aşılama 55lere ancak geldi ve biz yaş ayrımı yapmadan istedikleri aşıyı yapıyoruz. Yani 60 yaşında birine Biontech yapılıyor. İşler çok karışık anlayacağınız. Kim doğru kim yanlış kimse bilmiyor ☹

Bu aşıların koruyuculuğu, sonrasında olabilecek yan etkileri falan derken herkesin aklı karışık. Ama şu da var ki; aşı olmadan bu iş bitmeyecek. Aşı buldun vurul modundayız ☹ Bir kaç sonraki karantina günlükleri yazımda belki sizlere aşı olduğuma dair güzel haberler verebilirim. Yaz bitmeden keşke gelse bu haberler.

Karantina Günlükleri Mutant sorunları

Son zamanlarda bahsedilen Hint mutantı biraz korkutucu olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de de vakaların görüldüğünü biliyoruz. Eğer Hint ile Afrika mutantı birleşerek yeni bir mutant oluştururlarsa, hiçbir aşının işe yaramayacağı söyleniyor ☹

Bu arada bizim aşı çalışmaları da hızla devam ediyor. Bizimki diğerlerinden çok farklı bir tarz. Ne mRna ne de eski usul. VLP yani virüs like particules . Virüs benzeri parçacıklar olarak Türkçeleştirebiliriz. Umarım en kısa sürede kendi aşımızı vurulabiliriz.

 

Şimdi önümüzdeki 20 gün boyunca evimizde güzel vakit geçireceğimiz uğraşlarımızı hazırladıysak başlayabiliriz. Bir sonraki karantina günlükleri yazımda görüşmek üzere..

 

Herkese hayırlı bayramlar, iyi kapanmalar dilerim…

Ben bir biyoloğum aslında, kendi işini pek yapamayanlardan :) ve ne yaptıysa yeteri kadar memnun olamayanlardan... 30lu yaşların başında, aşık, kabına sığmayan, devamlı değişik birşeyler ile ilgilenmeyi seven biri. Gezmeyi, eğlenmeyi, fotoğraf çekmeyi, konuşmayı, dinlemeyi, izlemeyi, okumayı ve yazmayı da sevince; paylaşmanın da güzel olabileceğini düşünen biri oldum :) Gezdiğim gördüğüm, okuduğum öğrendiğim, severek izlediğim, yediğim içtiğim, duyup araştırdığım her türlü bilgiyi paylaşmaya karar verdim. Ben bloger olmak istedim, tabi becerebildiğim kadar; çok da bir iddiam yok yani, olduğu kadar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir