Çipli kimlik kartı ile girilebilen ülkeler özellikle 2021 yılı içerisinde çok daha kıymetli oldular. Dövizin artması ile birlikte vize almaya çekinir hatta pasaport yenilemekten kaçınır olduk. Bu nedenle şimdi sizlere sadece kimliklerimiz ile bile gidebileceğimiz ülkelerin listesini bırakıyorum 😉

 

  1. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti: 30 güne kadar vize almadan yeni çipli kimlik kartınızı göstererek gidebilirsiniz. Eski ve fotoğrafsız kimlikler artık KKTC girişlerinde kabul edilmemektedir.
  2. Ukrayna: 180 gün çerisinde 90 gün giriş izni veren Ukrayna’ya çipli kimlik kartı ile girebilirsiniz. (2022 güncelleme: şu an maalesef savaştalar!)
  3. Gürcistan: 1 yıla kadar ülkeye rahat rahat çipli kart ile girip çıkabilirsiniz.
  4. Azerbaycan: 90 günü aşmamak kaydı ile çipli kartlarımız ile rahat rahat girip çıkabilirsiniz.
  5. Moldova: 90 günü aşmayacak seyahatleri çipli kart ile ama 90günden fazla kalınması gerekiyorsa hem pasaport hem de vize talep etmekteler.
  6. (2022 Haziran ayı güncellemesi!!) Sırbistan: yapılan anlaşma ile artık çipli kimlik kartımız ile Sırbistan’a seyahat edebiliriz!!

 

Bu ülkelere girişlerde bir giriş formu doldurmanız (genelde uçakta dağıtılıyor) gerekiyor ve kimlik kontrolü sırasında size verilen giriş kartını da seyahatiniz boyunca yanınızda taşımanız gerekmektedir. Aksi bir durumda legal giriş yaptığınızın kanıtı o kartınız olacaktır.

 

Pasaportunuz var fakat vize almak istemiyorsanız da onun için de burada bir yazı sizleri bekliyor. 😉

Gitmek istediğiniz ülkelere vize ile giriliyor ama vize alma konusunda acemiyseniz sizler için de yazımız mevcut 😉

İlk kez yurt dışı tatiline çıkacaklara öneriler de hazır 😉

Yurt dışı seyahat öncesi nasıl hazırlıklar yapılmalı? Hangi uygulamaları kullanmanız gerekli? Tatil bavulu nasıl hazırlanmalı? gibi gibi bir çok bilginin bulunduğu Seyahat İpuçları kısmını ziyaret etmeyi unutmayın 😉 eminim ki bir çok yazı sizler için oldukça bilgilendirici olacaktır.

Sevgilerimle…