Çipli Kimlik Kartı ile Girilebilen Ülkeler

 

Çipli kimlik kartı ile girilebilen ülkeler özellikle 2021 yılı içerisinde çok daha kıymetli oldular. Dövizin artması ile birlikte vize almaya çekinir hatta pasaport yenilemekten kaçınır olduk. Bu nedenle şimdi sizlere sadece kimliklerimiz ile bile gidebileceğimiz ülkelerin listesini bırakıyorum 😉

 

  1. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti: 30 güne kadar vize almadan yeni çipli kimlik kartınızı göstererek gidebilirsiniz. Eski ve fotoğrafsız kimlikler artık KKTC girişlerinde kabul edilmemektedir.
  2. Ukrayna: 180 gün çerisinde 90 gün giriş izni veren Ukrayna’ya çipli kimlik kartı ile girebilirsiniz.
  3. Gürcistan: 1 yıla kadar ülkeye rahat rahat çipli kart ile girip çıkabilirsiniz.
  4. Azerbaycan: 90 günü aşmamak kaydı ile çipli kartlarımız ile rahat rahat girip çıkabilirsiniz.
  5. Moldova: 90 günü aşmayacak seyahatleri çipli kart ile ama 90günden fazla kalınması gerekiyorsa hem pasaport hem de vize talep etmekteler.

 

Bu ülkelere girişlerde bir giriş formu doldurmanız (genelde uçakta dağıtılıyor) gerekiyor ve kimlik kontrolü sırasında size verilen giriş kartını da seyahatiniz boyunca yanınızda taşımanız gerekmektedir. Aksi bir durumda legal giriş yaptığınızın kanıtı o kartınız olacaktır.

 

Pasaportunuz var fakat vize almak istemiyorsanız da onun için de bir yazı sizleri bekliyor. 😉

Gitmek istediğiniz ülkelere vize ile giriliyor ama vize alma konusunda acemiyseniz sizler için de yazımız mevcut 😉

İlk kez yurt dışı tatiline çıkacaklara öneriler de hazır 😉

Yurt dışı seyahat öncesi nasıl hazırlıklar yapılmalı? Hangi uygulamaları kullanmanız gerekli? gibi gibi bir çok bilginin bulunduğu Seyahat İpuçları kısmını ziyaret etmeyi unutmayın 😉

Sevgilerimle…