Bütçe dostu ülkeler, özellikle döviz kurlarından sonra en çok aradığımız tatil seçenekleri arasında geliyorlar.

Özellikle para birimlerinde euroya geçmemiş olan ülkeler tercih edilenler oluyorlar. Döviz kurlarının bu kadar arttığı günümüzde, maalesef bizim paramızın değeri de diğer ülkelerin para birimleri yanında yok olmaya başladı. Daha önce “bütçe dostu ülkeler” diye tabir ettiğimizde, para birimi euro da olsa uygun tatil yapılabilen ülkeler vardı. Mesela Karadağ gibi! Ama şimdi durumlar biraz daha karışık. Önümüzdeki aylarda bu liste daha da kısalabilir. Fakat şimdilik sizler için hem Avrupa’yı gezme şansınızın olduğu hem de euro kullanmayan 10 ülke seçtim. Hadi şimdi o ülkelere bir göz atalım..

Bütçe Dostu Ülkeler Listesi (2021)

Balkanlar ile başlayalım;

Balkan ülkeleri 12 tanedir. Bunların 6 tanesi bizler için vizesizdir fakat vizesiz olsa da yani AB ülkesi olmasalar da para birimleri olarak euro kullananlar vardır.

 1. Bosna Hersek:

  Kuzey, batı ve güneyden Hırvatistan ile; doğudan Sırbistan ile, yine güneyden Karadağ ile çevrilidir. Adriyatik Denizi’ne Neum şehrinin olduğu yerde yalnızca 20 km’lik limansız bir kıyısı bulunmaktadır. Türkiye’den vize istememesi de en önemli faktörlerden biri. Para birimi Bosna Hersek Markı (KM). Güncel kurlara baktığımızda: 1 KM=9,44TL.

 2. Sırbistan:

  Kuzeyinde Macaristan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Karadağ, güneyinde Kuzey Makedonya ve Kosova, doğusunda da Romanya ve Bulgaristan bulunur. Türkiye’den vize istemiyor. Güncel kurlar ile 1 Sırp Dinarı=0.16 TL. (Güncelleme 2022 Haziran itibariyle pasaport bile istemiyor 😉 )

 3. Kuzey Makedonya:

  Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda da Bulgaristan ile komşudur. Türkiye’den vize istememesi de cazibesini arttırıyor. Güncel kurlar ile 1 Makedon Dinarı (MKD)=0,30TL

 4. Arnavutluk:

  Kuzeyde Karadağ, kuzeydoğusunda Kosova, doğusunda Kuzey Makedonya ve güneyinde Yunanistan ile komşudur. Ayrıca ülkenin batıda Adriyatik Denizi ve güneybatıda İyonya Denizi’ne kıyısı vardır. Vizesiz ülkeler listesinde olması en güzel tatil seçeneklerini sunmaktadır. Güncel kurlar ile 1 Arnavutluk Leki=0,15TL

 5. Romanya:

  Kuzeyde ve kuzeydoğuda Ukrayna, kuzeydoğuda Moldova, kuzeybatıda Macaristan, güneybatıda Sırbistan, güneyde Bulgaristan ile komşudur. Ayrıca ülkenin doğuda Karadeniz’e kıyısı vardır. Türkiye’den gitmek için maalesef vize alınması gerekmektedir. Avrupa birliği üyesi olmasına rağmen, alınması gereken vize Shengen vizesi değildir. Romanya kendi vizesini vermektedir. Romanya’nın vizesi ile shengen bölgesine geçilemez. Ama mevcut shengen vizeniz varsa Romanya’ya girebilirsiniz. Güncel kurlar ile 1 Romen Leyi=3,73TL.

 6. Hırvatistan:

  Doğuda Sırbistan, güneydoğuda Bosna Hersek, kuzeybatıda Slovenya, kuzeydoğuda Macaristan ve güneyde Karadağ ve Adriyatik Denizi ile çevrili olan Hırvatistan, Orta ve Güneydoğu Avrupa’nın kesişim bölgesinde bulunur. Hem AB hem de shengen üyesi olduğu için, shengen vizesi ile gidilmektedir. Güncel kurlar ile 1Hırvat Kunası=2,45TLdir.

 7. Bulgaristan:

  Batıda Sırbistan ve Kuzey Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile çevrilidir. AB üyesi ülkelerden olmasına rağmen, Romanya gibi kendi vizesini veren ama shengen vizesi ile girilebilen ülkelerden biridir. 1 Bulgar Levası=9,44TLdir.

 8. Macaristan:

  Komşuları; batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan’dır. AB üyesi olması nedeniyle shengen vizesi ile giriş yapılabilir. 1 Macar Forinti=0,05TLdir.

Karadağ, Kosova, Yunanistan ve Slovenya para birimi olarak euro kullanıyorlar. Yine de tatil yapmak için aşırı pahalı ülkeler değiller.

 

Orta Avrupa ülkeleri;

Macaristan, Orta Avrupa ülkeleri listesinde de bulunduğu için, bu listede onun da var olduğunu düşünebilirsiniz. Macaristan ile birlikte 9 ülke bulunmakta. Orta Avrupa euro kullanımı konusunda daha hassas ülkelere sahip.

 1. Çekya:

  Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur. Shengen vizesi ile gidilir. 1 Çek Korunası=0,73TLdir.

 2. Polonya:

  Batıda Almanya, güneybatıda Çekya, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya ve Litvanya, doğuda Belarus, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi’dir. Bir shengen üye ülkesi olmasından dolayı, shengen vizesi ile girebilirsiniz. 1 Polonya Zlotisi=3,98TLdir.

 

Doğu Avrupa ülkeleri;

Doğu Avrupa ülkeleri listesi çok kabarık. Türkiye ve Balkanlar’ın da bulunduğu 25 ülkeyi kapsıyor. Yukarıdaki listedeki ülkeler dışında kalanlar ile devam ediyorum.

 1. Belarus/ Beyaz Rusya:

  Batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya ve güneyde Ukrayna ile komşudur. Türkiye’den vize istemiyorlar. 1 Belarus Rublesi=6,44TLdir.

 2. Gürcistan:

  Kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer alır. Türkiye’den vize istemiyor ve hatta çipli kimlik kartımız ile bile ülkeye gidebiliyoruz. 1 Gürci Larisi=5,32TLdir.

 3. Ermenistan:

  Batısında Türkiye, kuzeyinde Gürcistan, doğusunda Azerbaycan ve Rus barış gücünün yer aldığı Laçın Koridoru, güneyinde ise İran ve Azerbaycan’ın bir parçası olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile sınır komşusudur. Online ya da kapı vizesi şeklinde ülkeye giriş yapabilirsiniz. 1 Ermeni Dramı=0,033TLdir.

 4. Kazakistan:

  Komşuları olarak kuzeyde Rusya, güneyde Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan, doğuda Çin bulunur. Ülkenin ayrıca Hazar Denizi ve Aral Gölü’ne kıyısı vardır. Türkiye’den vize istememektedir. 1 Kazak Tengesi=0,037TLdir.

 5. Moldova:

  Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir ülkedir. Türkiye’den vize istemiyor ve hatta çipli kimlik kartı ile de gidebiliriz. 1 Moldova Leyi=0,93TLdir.

 6. Rusya:

  Kuzeybatıdan güneydoğuya; Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya , Belarus, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore ile komşudur. Türkiye’den diplomatik vize istemiyor fakat turistik vize talep ediyor. 1 Rus Rublesi=0,22TLdir.

 7. Ukrayna:

  Doğuda ve kuzeydoğuda Rusya, kuzeybatıda Belarus, batıda Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatıda Romanya ve Moldova’nın komşusudur. Ayrıca güneyde Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır. Vizesiz gidebildiğimiz ülkelerden biridir. Hatta çipli kimlik kartı ile de gidebiliriz. 1 Ukrayna Grivnası=0,6TLdir.

 8. Azerbaycan:

  Kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran ile komşudur. Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti‘nin ise kuzey ve doğusu Ermenistan ile, güneyi ve batısı İran ile çevrilmiştir, Türkiye ile de 17 km’lik sınırı bulunmaktadır. Çipli kimlik kartımız ile gidebiliriz. 1 Azerbaycan Manatı=9,66TLdir.

 

Güncek kur fiyatları 19.12.2021 tarihine aittir.

Vizesiz gidilen ülkeler listesi için buradan yazıma geçiş yapabilirsiniz;)

 

Sevgilerimle..