Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı’ndan Şehir Merkezine nasıl gideriz?

Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı sonrası şehir merkezine ulaşım için bir kaç seçenek bulunuyor;

  1. 100E hattı (shuttle bus); otobüsler direk Budapeşte şehir merkezine gidiyorlar. (biz bu hattı tercih ettik.) hemen havaalanı kapısından çıkınca sol tarafta durakları göreceksiniz. Durakta biletmatiklerden biletinizi alabilirsiniz. Fiyatı gidiş dönüş kişi başı 900ft di.
  2. 200E hattı (şehiriçi otobüsü); normal otobüs biletlerinin de geçerli olduğu bir hat. (iner inmez günlük yada haftalık biletlerden alıp kullanmaya başlayabiliyorsunuz. İlk kullanım ile başlıyor süresi.) Fakat şehir merkezine gitmek için son durakta inince Metro hattına geçip 3 durak daha gitmeniz gerekiyor. (biz bu nedenle tercih etmedik.)
  3. Airport Shuttle; Havaalanından otelinizin en yakın yerine kadar götürüyor. 7 kişilik minibüsler fakat tam hatırlamasam da fiyatları baya yüksekti.
  4. Taksi-Limuzin gibi seçenekler de var tabi. (ama biraz pahalı olduğu için çok tercih edildiğini söyleyemem.)

Biz ilk gittiğimizde İstanbul‘dan direkt havayolu ile Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanı gittiğimiz için 100E hattını kullandık. Fakat ben 2. kez Budapeşte’ye gittiğimde, Prag’dan otobüs ile geçtiğim için (Regiojet ile 5,5 saatlik bir otobüs yolculuğu ile gitmiştim. Flixbus’u da tercih edebilirsiniz.) onu da kesinlikle tavsiye ederim. Sabah 5te yola çıkıp, 10.30 gibi oraya varmıştık.

Şehir içi ulaşım için de bir kaç seçenek var ama bence havanın güzel olduğu bir zaman gidip bol bol yürüyün. Özellikle Tuna kenarında yürümek eminim ki ruhunuza iyi gelecektir. Ama 2 nolu tramvayın güzergahı bir harika. Turistlerin de en çok tercih ettiği güzergah 🙂 2. kez gittiğimde binmiş ve Tuna kenarında manzaranın keyfini çıkarmıştım 😉

2 Nolu tramvaya da binip yine Tuna Nehri kenarında güzel bir gezinti yapabilirsiniz.

Budapeşte konaklama önerisi için burayı tıklayabilirsiniz 😉

Sağlıcakla kalın..