Almanya’nın başkenti Berlin…

Berlin Brandenburg Havalimanından (BER) Berlin şehir merkezine gitmek çok kolay. Ama bilmediğimiz bir ülkeye vardığımızda o yabancılaşmayı yaşamamak için önceden bilgi edinmek en iyisidir 😉

Öncelikle Almanya Türkler için kolay bir şehir çünkü bir çok noktada Türkçe bilgilendirmeler ve Türkler ile karşılaşacaksınız. Hatta Türkler hemşehrisini görünce o kadar sıcak ve misafirperver oluyorlar ki inanamazsınız. Neyse bu başka bir başlığın konusu, biz gelelim ulaşım kısmına.

 

Uçaktan iner inmez çıkışa yöneldiğinizde biletmatikleri göreceksiniz. İster nakit ister kredi kartı kullanın, hiç fark etmez. Türkçe butonu olduğunu görünce de şaşırmayın 🙂 Tek binişlik biletlerinizi alıp, Terminal 1-2 kısmına doğru yürüyün. S9 Tramvayına binerek şehir merkezine kadar gidebilirsiniz ama bence konaklama yapacağınız yere en yakın durağı bulursanız daha kolay olur yolculuğunuz.

Ben her zaman yola çıkmadan evvel Google haritalardan Havalimanı ve Otel konumlarını seçerek ulaşımın o saatte en kolay nasıl olacağına bakarım. Berlin’de de bu şekilde önceden rotalara bakarak, S9 tramvayını kullanmıştım. Şehrin bir çok merkezi yerinden geçtiği için eminim ki konaklayacağınız yere en yakın durağın hangisi olduğunu bakarak siz de kullanabilirsiniz.

İsterseniz tek binişlik yerine günlük, 3 günlük ya da haftalık biniş kartı alabilirsiniz. Gezilecek yerler birbirlerine çok yakın olmadığı için bu alternatifler de çok mantıklı. Hele ki bizim gibi kışın ortasında gidiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

Bir de size çok önemli bir ipuçu vereyim. Normalde Berlin-Hamburg arası yolculuklar otobüs/tren fark etmeksizin 50euro civarı olmasına rağmen, Flixtrain firmasının biletleri genelde 5euro civarında oluyor 😉 Biz Berlin’den Hamburg’a onunla gitmiştik. Diğer trenlerden hiç farkı yok. Sadece bilet alırken koltuk numarası olmadığı için bulduğunuz yere oturuyorsunuz. fiyat farkına bakınca hiç de olumsuz değil sanki 😉

Berlin gezilecek yerler Rehberi için buraya tık tıkk..

Hamburg için de buraya tık tık 😉

Sevgilerimle..