Belgrad

Belgrad hakkında bir çok önemli bilgi derledim sizler için.

2022 Haziran güncellemesi: Sırbistan ile Türkiye arası yapılan anlaşmaya göre artık pasaportsuz seyahat edilen ülkeler arasına giren Sırbistan için bu süreçten sonra daha fazla seyahat olacağı ön görülüyor.

Türklerin en çok tercih ettiği yurt dışı gezilerinden biriydi zaten burası. Çünkü hem vize istememesi hem de fiyat performans açısından mutlu etmesi çok büyük tercih sebebiyken; bir de şimdi pasaport zorunluluğun kalkması ile daha çok bilgiye ihtiyaç olacağını düşündüm.

 

Belgrad Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Tavsiyeler:

Gelelim bilgilere;

 1. Türkiye’ye göre 1 saat gerideler fakat bizim düzenimize göre yaz kış değişmektedir.
 2. İstanbul’dan Belgrad Nikola Tesla Havalimanı‘na direk uçuk bulunuyor.
 3. Havaalanından 72 nolu otobüs direk merkeze götürüyormuş; 15 Dinar  (2018 fiyatı! Biz arkadaşımızın evinde kalacağımız için taksi tercih etmiştik).
 4. Para birimi Sırp dinarıdır.
 5. Havaalanından taksiye binecekseniz sakın içeride “taksi” diye bağırarak yanınıza gelenlere yaklaşmayın normalde max 1200 dinar tutan fiyatı 4000 dinarlara kadar çıkarabiliyorlar. (bu fiyat 2018e ait!)
 6. Konaklamayı Knez Mihailova Caddesi üzerinde ya da yakınında yapabilirsiniz. Oteller ya da Airbnb ler çok pahalı değil ve en azından ulaşım kullanmak zorunda kalmazsınız.
 7. İlk gün şehir turu yapmanızı öneririm çünkü gezilecek yerleri 2 saat içerisinde size anlatarak göstermekte ve siz de ona göre kendinize bir plan yapabilirsiniz.
 8. Knez Mihailova Caddesinin sonundaki ışıklardan karşıya geçtiğinizde Belgrad Kalesine gelmiş oluyorsunuz. Işıkları geçmeden hemen sağdaki Tourist Information‘dan Türkçe broşürlerden alırsanız gezerken çok yararlı olacaktır.
 9. Akşam yemekleri için, merkeze 15dk lık yürüme mesafesindeki Skadarlija sokağındaki (Bohem Mahallesi) mekanları kesinlikle öneririz. (Yemekler için de ayrıca bir yazı yazacağım) Bir de Nehir kenarındaki mekanları da sakın es geçmeyin.
 10. Hava şartlarının İstanbul’dan çok farklı olduğunu söyleyemem. Ekim sonunda gittiğimiz için yağmurluk aldık yanımıza fakat 5 gün içerisinde sadece 1 gün yağmur yağdı.
 11. Nikola Tesla Müzesi turuna mutlaka katılın. İlginiz yoksa bile ilginizi çekebilir. Girişteki tur saatlerine ve dillere de dikkat edin. 😉
 12. Ve son olarak Kalemegdan‘daki kafede açık alanda gün batımında bir şeyler içerken bizi anımsayın 😉

 

Sırbistan

Belgrad hakkında diğer yazılarım için tık tık 😉

İyi tatiller dilerim…