Sırbistan-Voyvodina,  Yurt Dışı

Belgrad Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

Belgrad Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

 1. Türkiye’ye göre 1 saat gerideler fakat bizim düzenimize göre yaz kış değişmekte
 2. istanbul’dan Belgrad Nikola Tesla Havalimanı‘na direk uçuk bulunmakta
 3. Havaalanından 72 nolu otobüs direk merkeze götürüyormuş; 15 Dinar  (Biz arkadaşımızın evinde kalacağımız için taksi tercih etmiştik)
 4. Para birimi Sırp dinarı
 5. Havalanından taksiye binecekseniz sakın içeride “taksi” diye bağırarak yanınıza gelenlere yaklaşmayın normalde max 1200 dinar tutan fiyatı 4000 dinarlara kadar çıkarabiliyorlar.
 6. Konaklamayı Knez Mihailova Caddesi üzerinde ya da yakınında yapabilirsiniz. Oteller ya da Airbnb ler çok pahalı değil ve en azından ulaşım kullanmak zorunda kalmazsınız.
 7. İlk gün şehir turu yapmanızı öneririm çünkü gezilecek yerleri 2 saat içerisinde size anlatarak göstermekte ve siz de ona göre plan yapabilirsiniz.
 8. Knez Milailova Caddsinin sonundaki ışıklardan karşıya geçtiğinizde Belgrad Kalesine gelmiş oluyorsunuz. Işıkları geçmeden hemen sağdaki Tourist İnformation‘dan Türkçe broşürlerden alırsanız gezerken çok yararlı olacaktır.
 9. Akşam yemekleri için, merkeze 15dk lık yürüme mesefesindeki Skadarlija sokağındaki (Bohem Mahallesi) mekanları kesinlikle öneririz. (Yemekler için de ayrıca bir yazı yazacağım) Bir de Nehir kenarındaki mekanları da sakın es geçmeyin.
 10. Hava şartlarının İstanbul’dan çok farklı olduğunu söyleyemem. Ekim sonunda gittiğimiz için yağmurluk aldık yanımıza fakat 5 gün içerisinde sadece 1 gün yağmur yağdı.
 11. Nikola Tesla Müzesi turuna mutlaka katılın, ilginiz yoksa bile ilginizi çekebilir
 12. Ve son olarak Kalemegdan’daki kafede açık alanda gün batımında bir şeyler içerken bizi anımsayın 😉

İyi tatiller dilerim…

Ben bir biyoloğum aslında, kendi işini pek yapamayanlardan :) ve ne yaptıysa yeteri kadar memnun olamayanlardan... 30lu yaşların başında, aşık, kabına sığmayan, devamlı değişik birşeyler ile ilgilenmeyi seven biri. Gezmeyi, eğlenmeyi, fotoğraf çekmeyi, konuşmayı, dinlemeyi, izlemeyi, okumayı ve yazmayı da sevince; paylaşmanın da güzel olabileceğini düşünen biri oldum :) Gezdiğim gördüğüm, okuduğum öğrendiğim, severek izlediğim, yediğim içtiğim, duyup araştırdığım her türlü bilgiyi paylaşmaya karar verdim. Ben bloger olmak istedim, tabi becerebildiğim kadar; çok da bir iddiam yok yani, olduğu kadar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir