Belgrad Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

Belgrad hakkında yazılacak en önemli şey bence Türkiye’den vize istemiyor olması sanırım. Ayrıca kesinlikle görülmesi gereken bir şehir olduğunu düşünüyorum.

 1. Türkiye’ye göre 1 saat gerideler fakat bizim düzenimize göre yaz kış değişmektedir.
 2. İstanbul’dan Belgrad Nikola Tesla Havalimanı‘na direk uçuk bulunuyor.
 3. Havaalanından 72 nolu otobüs direk merkeze götürüyormuş; 15 Dinar  (Biz arkadaşımızın evinde kalacağımız için taksi tercih etmiştik).
 4. Para birimi Sırp dinarıdır.
 5. Havaalanından taksiye binecekseniz sakın içeride “taksi” diye bağırarak yanınıza gelenlere yaklaşmayın normalde max 1200 dinar tutan fiyatı 4000 dinarlara kadar çıkarabiliyorlar.
 6. Konaklamayı Knez Mihailova Caddesi üzerinde ya da yakınında yapabilirsiniz. Oteller ya da Airbnb ler çok pahalı değil ve en azından ulaşım kullanmak zorunda kalmazsınız.
 7. İlk gün şehir turu yapmanızı öneririm çünkü gezilecek yerleri 2 saat içerisinde size anlatarak göstermekte ve siz de ona göre kendinize bir plan yapabilirsiniz.
 8. Knez Mihailova Caddesinin sonundaki ışıklardan karşıya geçtiğinizde Belgrad Kalesine gelmiş oluyorsunuz. Işıkları geçmeden hemen sağdaki Tourist İnformation‘dan Türkçe broşürlerden alırsanız gezerken çok yararlı olacaktır.
 9. Akşam yemekleri için, merkeze 15dk lık yürüme mesafesindeki Skadarlija sokağındaki (Bohem Mahallesi) mekanları kesinlikle öneririz. (Yemekler için de ayrıca bir yazı yazacağım) Bir de Nehir kenarındaki mekanları da sakın es geçmeyin.
 10. Hava şartlarının İstanbul’dan çok farklı olduğunu söyleyemem. Ekim sonunda gittiğimiz için yağmurluk aldık yanımıza fakat 5 gün içerisinde sadece 1 gün yağmur yağdı.
 11. Nikola Tesla Müzesi turuna mutlaka katılın. İlginiz yoksa bile ilginizi çekebilir. Girişteki tur saatlerine ve dillere de dikkat edin. 😉
 12. Ve son olarak Kalemegdan’daki kafede açık alanda gün batımında bir şeyler içerken bizi anımsayın 😉

 

Belgrad hakkında diğer yazılarım için tık tık 😉

İyi tatiller dilerim…