Belgrad gezilecek yerler

Belgrad gezilecek yerler listesi öncesinde biraz genel bilgilere bakalım;

Bildiğiniz gibi Belgrad, Türklerden vize istemeyen bir ülke olan Sırbistan‘ın başkenti. Hem ülkemize coğrafi yakınlığı, hem vize istemeyişi hem de pahalı bir şehir olmayışından dolayı her mevsim gidilmeye değer yerlerden biri.

2022 Güncelleme!!! Artık Türk Vatandaşlarından pasaport da istemiyor. Çipli Kimlik Kartlarımız ile de Sırbistan’a gidebileceğiz!!!

Daha önceki yazımda Belgrad Kalesi ve Kalemeydan hakkında detaylı bilgi vermiştim. buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz 😉

 

Belgrad gezilecek yerler;

Aziz Sava Katedrali

Burası bir Sırp Ortodoks Kilisesi. Bu kilisenin inşaası, 1935 yılında başlamış. Orta Çağda yaşayan ve Sırplar için önemli olan Aziz Sava’nın anısına olması için. Fakat maalesef hala inşaat halinde duruyor. Bitirildikten sonra yeniden gidip görmeyi çok isterim.

Aziz Sava Katedrali
Aziz Sava Katedrali

Knez Mihailova Caddesi

Belgrad’ın tek merkezi caddesi diyebilirim buraya. Bizim İstiklal Caddesi’nin eski cıvıl cıvıl halini ve onun yarısı kadar olanını düşünebilirsiniz. Tüm alışveriş mağazaları ve güzel mekanlar burada. Caddenin bir ucu Kalemeydan’a, diğer ucu da Taş Meydan‘a çıkıyor.

Skadarlija

Şehrin bohem caddesi ve harika restoranların bulunduğu yer. Minicik bir cadde ama sağlı sollu tüm mekanlara girmek isteyeceğinize eminim. Burada mutlaka bir kaç akşam geçirin 😉 Kaymaklı etli yemeklerini ve etli çorbalarını (eğer et ile ilgili sıkıntınız yoksa) seveceğinizi düşünüyorum. Bir de tabi balkan müzikleri eşliğinde düşünün tüm bu anlattıklarımı.

 

Nikola Tesla Müzesi

Saat başlarında tur şeklinde girebildiğiniz müzenin her saatinde ingilizce anlatım olmadığı için kontrol ederek kapıda beklemekte fayda var 😉 Biz bu tura bayıldık. Zaten Nikola Tesla’nın da hayranı olarak büyük bir zevkle gezmiştik.

Nikola Tesla
Nikola Tesla

Ada Ciganlija

Buraya biz gidemedik ama harika bir yer olduğunu duyduk. Yaz aylarında plajları olması nedeniyle çok ilgi görüyormuş. Kış ayında da bisiklet turları ve bot turları yapılıyormuş. Siz listenize mutlaka alın, biz de bir sonra ki gidişimizde mutlaka gideceğiz 😊

Aziz Mark Kilisesi

Taş Megdan’da bulunan (evet yine Türkçe bir isim; Taş Meydan ) 1940 yılında yapılmış bir Ortodoks Kilisesi. Mimarisini Bizanslardan esinlenerek yapmışlar; beğeneceğinize eminim.

Aziz Mark Kilisesi Belgrad
Aziz Mark Kilisesi Belgrad

Zemun Bölgesi

Belgrad’ın en popüler bölgelerinden biri. Daha çok Roma esintileri bulunan bölgede bir de Gados Tepesi bulunmakta. Akşam üstü tepeye çıkıp gün batımını izlemenizi tavsiye ederim. Biz vakit bulamamıştık, yeniden listeme aldım 😊

Sırbistan Ulusal Müzesi

1844 yılından beri hizmet vermekte olan ulusal bir müze. Giriş fiyatı sanırım 2018 yılında 250dinar civarındaydı.

Savamala

Tuna kıyısında bir çok restoranın ve kafenin bulunduğu harika bir yer. Bir akşamınızı da burada geçirmeyi unutmayın 😉

Bayraklı Camii

Belgrad’ın en önemli ve ihtişamlı camisi. 1575 yılından beri hizmet vermekteymiş.

Yugoslav Müzesi ve Tito’nun Mezarı

Merkeze biraz uzak olsa da görülmesi gereken yerlerden biri olduğu düşünüyorum. Yürüyerek yaklaşık yarım saat sürüyor fakat bu yol boyunca çok güzel manzaralar ve her gün açık olan pazarların içinden geçerek gidebilirsiniz.

 

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bir de Novi Sad hikayemiz var ki dillere destan bir yolda kalma hikayesi hahaha onun da linkini buraya bırakayım siz okuyup bize acıyın biraz 🙂 Belgrad gezilecek yerler listeme sizin de eklemek istedikleriniz olursa yorumlara yazabilirsiniz.

 

İyi gezmeler dilerim…