Belgrad gezilecek yerler
KURTLU HİKAYELER,  Sırbistan-Voyvodina,  Yurt Dışı

Belgrad Gezilecek Yerler Listesi ,Sırbistan

Belgrad Gezi Rehberi

Bildiğiniz gibi Belgrad Türklerden vize istemeyen bir ülke olan Sırbistan’ın başkenti. Hem ülkemize coğrafi yakınlığı, hem vize istemeyişi hem de pahalı bir şehir olmayışından dolayı her mevsim gidilmeye değer yerlerden biri.

 

Daha önceki yazımda Belgrad Kalesi ve Kalemeydan hakkında detaylı bilgi vermiştim. buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz 😉

Bu yazımda da Kale dışında Belgrad’da gezilecek diğer yerler hakkında mini bilgiler vermeye geldim.

 

Aziz Sava Katedrali

Sırp Ortodoks Kilisesi, Orta Çağda yaşayan ve Sırplar için önemli olan Aziz Sava anısına 1935 yılında yapılmaya başlanmış fakat hala inşaat halinde olan yapı.

 

Knez Mihailova Caddesi

Belgrad’ın merkezi caddesidir. Tüm alışveriş mağazaları ve güzel mekanları burada bulunmaktadır. Caddenin bir ucunda Kalemeydan, diğer tarafında da Taş Meydan bulunmaktadır.

Skadarlija

Şehrin bohem caddesi ve harika restoranların bulunduğu bölge. Burada mutlaka bir kaç akşam geçirin 😉

Nikola Tesla Müzesi

Saat başlarında tur şeklinde girebildiğiniz müzenin her saatinde ingilizce anlatım olmadığı için kontrol ederek kapıda beklemekte fayda var 😉 Biz bu tura bayıldık, zaten Nikola Tesla’nın da hayranı olarak büyük bir zevkle gezmiştik.

Ada Ciganlija

Buraya biz gidemedik ama harika bir yer olduğunu duyduk. Yaz aylarında plajları olması nedeniyle çok ilgi görüyormuş. Kış ayında da bisiklet turları ve bot turları yapılıyormuş. Siz listenize mutlaka alın, biz de bir sonra ki gidişimizde mutlaka gideceğiz 😊

Aziz Mark Kilisesi

Taş Megdan’da bulunan (evet yine Türkçe bir isim; Taş Meydan 😊 )1940 yılında yapılmış bir Ortodoks Kilisesi. Mimarisini Bizanslardan esinlenerek yapmışlar; beğeneceğinize eminim.

Zemun Bölgesi

Belgrad’ın en popüler bölgelerinden biri. Daha çok Roma esintileri bulunan bölgede bir de Gados Tepesi bulunmakta. Akşam üstü tepeye çıkıp gün batımını izlemenizi tavsiye ederim. Biz vakit bulamamıştık, yeniden listeme aldım 😊

Sırbistan Ulusal Müzesi

1844 yılından beri hizmet vermekte olan ulusal bir müze. Giriş fiyatı sanırım 2018 yılında 250dinar civarındaydı.

Savamala

Tuna kıyısında bir çok restoranın ve kafenin bulunduğu harika bir yer. Bir akşamınızı da burada geçirmeyi unutmayın 😉

Bayraklı Camii

Belgrad’ın en önemli ve ihtişamlı camisi. 1575 yılından beri hizmet vermekteymiş.

Yugoslav Müzesi ve Tito’nun Mezarı

Merkeze biraz uzak olsa da görülmesi gereken yerlerden biri olduğu düşünüyorum. Yürüyerek yaklaşık yarım saat sürüyor fakat bu yol boyunca çok güzel manzaralar ve her gün açık olan pazarların içinden geçerek gidebilirsiniz.

 

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bir de Novi Sad hikayemiz var ki dillere destan bir yolda kalma hikayesi hahaha onun da linkini buraya bırakayım siz okuyup bize acıyın biraz 🙂 Belgrad gezilecek yerler listeme sizinde eklemek istedikleriniz olursa yorumlara yazabilirsiniz.

 

İyi gezmeler dilerim…

 

Belgrad Gezilecek Yerler yazısına benzeri yazılar;

Kopengag Gezilecek Yerler Listesi

Edinburgh Gezilecek Yerler

Ben bir biyoloğum aslında, kendi işini pek yapamayanlardan :) ve ne yaptıysa yeteri kadar memnun olamayanlardan... 30lu yaşların başında, aşık, kabına sığmayan, devamlı değişik birşeyler ile ilgilenmeyi seven biri. Gezmeyi, eğlenmeyi, fotoğraf çekmeyi, konuşmayı, dinlemeyi, izlemeyi, okumayı ve yazmayı da sevince; paylaşmanın da güzel olabileceğini düşünen biri oldum :) Gezdiğim gördüğüm, okuduğum öğrendiğim, severek izlediğim, yediğim içtiğim, duyup araştırdığım her türlü bilgiyi paylaşmaya karar verdim. Ben bloger olmak istedim, tabi becerebildiğim kadar; çok da bir iddiam yok yani, olduğu kadar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir