Asrın Felaketi! Bu anlatılmaz yaşanır ama kimse yaşamasın!!

 

Bir İstanbul’lu olarak 17 Ağustos 1999 depremini İstanbul’da yaşamış biriyim. O zamanlar daha liseye gidiyordum. Hayatımda hissettiğim 2.depremdi ama birincisi çok küçük olduğu için ve ben o sıralar ilkokula gittiğim için sanırım anlayamamıştım. Aynı yılın devamında Eylül ayında okulların açıldığı ilk gün ve Kasım ayında olan Bolu depremi olarak devam eden depremleri yaşadım. Üniversiteyi Bolu’da okuduğum için minik depremler benim için alışılmış bir hal almıştı.

Son yıllarda ülkemizde yıkımlı depremlerin oluşu bizi yine beklenen Büyük İstanbul depremine dikkat etmemiz için uyarıyordu! Ama ne kadar önlem alındığı konusunda yorum bile yapmak istemiyorum.

Kağıthane merkezli İstanbul depremi!

5 Şubat’ın ilk saatlerinde (03:15 civarı) henüz uyumamıştım. Birden çok değişik bir ses duydum. Ne olduğuna anlam veremedim. Sağa sola baktım camdan ama çözemedim. Tam yatarken bir twittera baktım ki; Kağıthane merkezli, sesli ama sarsıntısı neredeyse olmayan 3,3lük bir deprem olmuştu! İçime çok ciddi bir korku girdi. Kağıthane merkezli ne demek! Yürüyerek gidebildiğim bir mesafe!!

Kalk dedim kalkkk, ülke yıkıldı!

Hemen ertesi gün 6 Şubat Pazartesi sabahı okullar açılacaktı ama yoğun kar yağışı nedeniyle okullar 1 gün tatil edilmişti. Ben de pazar akşam uyuyamamış ve dizi izliyordum. Saat gece 3 sularında yatağa gittim ve uyudum. Büyük bir sesle uyandım. Bizim caddede bir inşaat yapımı vardı ve o bölgeyi metal plakalarla sarmışlardı. Benim duyduğum ses meğerse o metallerin düşme sesiymiş. Resmen tilki uykusu derler ya, öyle bir sesle uyandığım için yeniden uyuyamadım. Saate baktım 4:35 falandı. Aşırı uykusuz ama uykuya dalamaz haldeydim. Elime telefonu aldım. Bir de ne göreyim: 7,8 Kahramanmaraş merkezli deprem!

7,8!! 25dk falan olmuş deprem olalı ve artçılar da 5-6 arası! Allahım dedim yerimden fırladım. Kalk dedim kalkkk, ülke yıkıldı! Hemen salona geçtim tv yi açtım.

Asrın Felaketi için 4. seviye alarm!

Bir kaç saate 4. seviye alarm verildi (uluslararası yardım çağrısı!). Depremin şiddeti 7,4 olarak güncellendi ve 10 ilin birden etkilendiği söylendi. Binlerce ev yıkılmıştı. Hava çok soğuktu!

Henüz olayın ciddiyetini anlayabilecek görüntüler yoktu. Yavaş yavaş ilerleyen saatlerde görüntüler gelmeye başladı. Cüneyt Özdemir’in canlı yayınları vardı. Anında olay yerine giden habercilerin görüntüleri çıkmaya başladı. Twitter ve instagram sarsıldı!

7,6 Şiddetinde 2. deprem!

Tam 9 saat sonra gelen haber ile yıkım devam etti. Olacak iş değildi! İlk deprem diğer hattı da tetiklemiş ve aynı gün bir deprem daha oldu. Yıkılmayan evler de yıkıldı. Mahşer günü gibiydi tüm görüntüler. Kimse yetişemiyordu artık enkazlara. Asrın felaketi dediler!

Afad, Kızılay, Akut, UMKE, itfaiye ekipleri, jandarma, Ahbap, Babala.. Ertesi günlerde madenciler, TSK, yurt dışından gelen ekipler ve eğitimli köpekler ile devam etti arama kurtarma çalışmaları. Hala yetmiyordu. Gelmeyen ülke kalmadı. Sahra hastaneleri, gemi hastaneleri, çadır kentler kuruldu. Her ilden yardım çadırları gitti. Türkiye’nin yer yerinden vinçler, ekipler gitti.

Bugün 12. gün!

Depremlerin şiddeti 7,7 ve 7,6 olarak ve etkilenen 11 ilin olduğunu güncellediler!

Günlerdir tv başında enkazdan çıkacak tek bir can için dualar ediyoruz. Bugün 12. gün ve 2 canlı kişi daha kurtarıldı ben bu yazıyı yazarken. Hava aydınlanmadan yatamıyorum. Özellikle ilk hafta yemek yiyemedim. Tabi tek ben değilim bu durumda olan. Tüm Türkiye aynı durumda! Hepimiz için 6 Şubattan beri hayat durdu sanki.

Okullar 2 hafta tatil edildiği için ben de elimden geldiğince yardım kolileri ve iletişim işlemleri için elimden geleni yapmaya çalıştım.

Hatay diye bir şehir kalmadı!

Hep merak ettiğim ve görmeyi çok istediğim Hatay diye bir şehrin kalmadığını öğrendim. O kadar çok tarihi eser de bu deprem ile birlikte gitti ki, insanın canı yanıyo!

Aslında anlat anlat bitmez o kadar çok şey yaşandı ki. Bir çoğunu anlatmaya psikolojim yetmiyor maalesef!

Şu an tek isteğimiz; kötü yapılan binaları yapanların cezalandırılması! Öyle kanunlar çıkmalı ki bir daha hiç bir ev yıkılmamalı!

Olacak olan İstanbul depremi öncesi çok daha hızlı çalışmalara başlanmalı!

Vefat edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır; yaralılara acil şifalar diliyorum..

Başımız sağ olsun Türkiye’m..