Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı henüz turistler tarafından çok fazla keşfedilmediği için diğer semtlere göre bakir kalan yerlerden biri.

Bayram haftasında tatile gitmeyip İstanbul’u gezme kararı alıp çok ciddi hüsrana uğradık. Çünkü İstanbullular tatile gitmişti fakat İstanbul da ciddi bir turist almıştı. 37 yaşıma kadar bir türlü çıkamadığım Galata Kulesi’ne çıkma hevesim yine hüsranla son buldu. Merkezi yerlerde yürümenin bile zor olduğu fark edince sakin yerlere gitme kararı aldık.

Uzun bir süredir aklımızda Boğaz Turu yapmak vardı ama turistler nedeniyle bundan da vazgeçtik. Son anda aklımıza Üsküdar‘dan kalkan Anadolu Kavağı vapuru geldi. İlk vapur 11:45’de kalkıyor. Biz de tam o saatte Üsküdar’a gittik. Neredeyse vazgeçmek üzereydik çünkü iskelenin önünde ciddi bir kalabalık vardı. Neyse ki alt katın arka kısmı boştu hemen orada kendimize bir yer bulduk. Bu vapur normal şehir hatları vapuru olmasından dolayı sadece tek bir akbil basarak (tam:7,76TL Öğrenci:3,74TL Öğretmen 5,49TL) bindik. (Tüm saat listesi için tık tık) Hatta biz Beşiktaş’tan motor ile karşıya geçerken akbil bastığımız için, ikinci basmamızda aktarma yapmış olduk. Tam 1saat 45dk boyunca boğaz turu yaptık.

Üsküdar’dan kalkan vapurun durakları şu şekilde; Beylerbeyi, Çengelköy, Anadolu Hisarı, Kanlıca, Çubuklu, Paşabahçe, Beykoz ve son olarak Anadolu Kavağı.

Anadolu Kavağı‘ndan da aynı vapur en son 16:00’da aynı istikamette geri dönüyor. O saatler arasında biraz kalabalık olmuştu fakat biz daha uzun kalmaya karar verdik. Saat 16:00 vapuru ile etraf daha da sakinleşti.

 

Anadolu Kavağı Gezilecek Yerler;

Yürüme mesafesinde olan (biraz yokuş) Yoros Kalesi‘ne çıkabilir, Yoros Kafe’de bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Ben daha önce gitmiştim. Bizim gittiğimiz gün de çok sıcak olduğu için kaleye çıkmadık. Hemen limanın yanındaki Yosun Restorant’a oturup, deniz kenarında harika bir yemek yedik.

Anadolu Kavağı
Anadolu Kavağı

Dönüş için Sarıyer vapurunu tercih ettik. İlerleyen saatlere kadar olduğundan dolayı bize daha mantıklı geldi. Nasıl olsa amacımız Avrupa Yakası’na geçmekti. Durakları; Rumeli Kavağı-Sarıyer. 20dk sonra Sarıyer’de inip bir de Sarıyer sahili yürüyüşü yaptık.

Böyle bir Boğaz Turunu sadece tek bir akbil ücretine başka bir türlü yapmanız mümkün değil. Hafta sonu bile çok kalabalık olmuyor. İlla ilk kalkan vapura da binmek zorunda değilsiniz. İsterseniz daha akşama doğru seferlerinden birine binip, farklı bir dönüş yolu tercih edebilirsiniz bizim gibi. Başka semtlere vapurlar ya da otobüs ile Kavacık‘a gidebilirsiniz.

Anadolu Kavağı
Anadolu Kavağı

Şimdiden keyifli bir gün dilerim..