Amazonclubtr Çanakkale turumuzun 3.Gün ve son gününe geldik. Bugün akşam üstüne doğru yola çıkacağımız için yine bizi hızlı bir gün bekliyordu 🙂

3. Gün: Kilitbahir Kalesi- Şehit Onbaşı- Alçı Tepe-18 Mart Çanakkale Zaferi Şehitliği- Conk Bayırı- 1915 Çanakkale Muharebeleri Sıhhiye Müzesi- Bigalı Köyü ve Atatürk Evi- Etruscan Şarap Bağları

Sabah otelimizden ayrılmak çok zor oldu. Nasıl da çabuk geçmişti 2 gün ve son gün yine çok görülecek yer vardı. Otelden çıkış yapıp Kilitbahir Kalesi için feribota bindik.

Amazonclub Kızları
Amazonclub Kızları
Amazonclub Kızları
Amazonclub Kızları

Çanakkale Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi Çanakkale Boğazı’nın Rumeli yakasında deniz geçişini kontrol altında tutmak için Çimenlik Kalesi ile birlikte (Kal‘a-i Sultâniyye’nin) karşılıklı olarak Fâtih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmıştır.

     

Ana ziyaret alanları: Sarı Kule, Geç Dönem Avlusu (Hisar Peçe),Piri Reis ve İç Kule’dir. Hadi biraz onlarında içlerinde neler varmış diye bakalım;

1. Sarı Kule: Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde Kilitbahir Kalesi tamir edilerek kalenin etrafı surlarla çevrilmiş ve Sarı Kule eklenmiş. Kulenin kapısının üstüne yerleştirilen iki satır halindeki iki beyitlik kitabeden kulenin, 1541 yılında yapıldığı anlaşılmakta.
2. Geç Dönem Avlusu (Hisar Peçe): Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde yapılan tamirat esnasında kalenin savunmasını arttırmak amacıyla eklenen ön savunma mekanıdır.
3. Piri Reis Bölümü: Bir dönem Kilitbahir Kalesi’nde görev yapmış olan ünlü Türk denizcisi Piri Reis’in anısına düzenlenmiş olan bölümde ziyaretçiler dönemin denizcilik araç gereçlerinin yanı sıra, Piri Reis’in meşhur dünya haritasını günümüz haritası ile karşılaştırmalı olarak görülebilir.
4. İç Kule: Kilitbahir Kalesi’nin merkezinde yer alan İç Kule, üçgen planlı olup savunmada en son kullanılan yapıdır. 7 kattan oluşan Kule, barınma ve depolama amaçlı kullanılmıştır. Ayrıca, girişin altında üçgen planlı bir sarnıç yer almaktadır. Birinci kata taş bir merdivenle çıkılmaktadır. Diğer katları birbirine bağlayan merdivenler ise ahşaptan inşa edilmiştir.

Alçıtepe Şehitliği

Çanakkale Savaşı’nda Alçıtepe bölgesinde Türk savunma hattını oluşturan birliklerde şehit düşen askerler bu şehitlikte gömülüdür. Bu vatan aziz şehitlerine minnettardır. Ruhunuz şad olsun ifadeleri yazılıdır. Ne zaman yapıldığı bilinmeyen şehitlikte, Kirte Muharebeleri’nde şehit düşen askerlerimiz yatmaktadır. Savaş sonrası araziden toplanan şehit kemiklerinin defnedilmesiyle oluşturulan şehitlikte yatanların kimlikleri belli değildir.

18 Mart Çanakkale Zaferi Şehitliği

1915 yılında I. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden Türk askerlerin anısına yapılan devasal, iltişamlı ve çok fazla duygu yüklü bir anıt. bu anıtı görüp de duygulanmayacak insan yoktur. Bence herkesin gitmesi gereken bir yer. Ben daha önce gitmediğime çok pişman oldum.

Amazonclubtr Çanakkale
Amazonclubtr Çanakkale

Çanakkale Conk Bayırı

Conk Bayırı’nı biz “Atatürk’e atılan kurşunun cep saatine denk gelmesi dolayı hayatta kalması” olarak biliyoruz. Küçüklüğümüzden beri bu hikaye hepimizi etkiliyor. Bu nedenle oraya gittiğimizde bizi en çok duygulandıran olay bu olmuştu.

1915 Çanakkale Muharebeleri Sıhhiye Müzesi

Çanakkale Muharebeleri’nde cephe gerisinde yürütülen sağlık hizmetlerini Tarihî Alan’a gelen ziyaretçilerimize anlatmak ve duygu dünyalarına dokunmak amacıyla başlatılan bu proje üç aşamadan oluşuyor. Projenin birinci aşaması olan “Alçıtepe Hilal-i Ahmer Hastanesi Açık Hava Sergisi”, 18 Mart 2018 tarihinde açılmış olup ziyaretçilerimizin yoğun ilgi gösterdiği Tarihî Alan’ın odak noktalarından biri olmuş.

İkinci aşaması olan “1915 Çanakkale Muharebeleri Sıhhiye Müzesi” çalışmaları tamamlanmış.

Üçüncü aşaması olarak arka bahçede “Siper Canlandırması Projesi ve Uygulama İşi”ne dair çalışmalar hala devam ediyor ve yakın bir zaman da umarım bitecek.

Çanakkale Bigalı Köyü ve Atatürk Evi

Çanakkale Kara Savaşları’nda 19’uncu Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal’in “Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum” sözüyle Conk bayırı eteklerinde düşmanı karşılayarak destanlar yazan 57’nci Alay’ın düşmana karşı harekete geçtiği köy.

1973’te Atatürk’ün kaldığı ev Atatürk Evi Müzesi’ne dönüştürülmüş. Ayrıca burada ona ait şahsi eşyalarla üniformaların sergilendiği bir bölüm yapmışlar.

Atatürk Evi
Atatürk Evi
Bigalı Köyü
Bigalı Köyü

Çanakkale Etruscan Şarap Bağları

Bu kadar çok tarihten sonra turumuzun son durağı olan şarap bağlarına uğradık. Etruscan Şarap Bağları

Bağların sahibi ve aynı zamanda çok önemli bir psikitayrist olan Üstün Bedirhan Bey bizi karşıladı. Şahane bir masa hazırlamışlardı. Yemeğimiz ve  şarap tadımımız efsaneydi. Tattığımız her şarabın tadı damağımızda kalarak yola çıktık. Şu an bağ bozumu dönemini merakla ve sabırsızlıkla bekliyorum. Şaraplar hakkında ayrı bir yazı yazdım buraya tıklayarak detaylarını öğrenebilirsiniz 😉

Etruscan Şarap Bağları
Etruscan Şarap Bağları

 

Sonunda Amazonclubtr Çanakkale gezimizin sonuna geldik. Ben size ilk güne başlarken mini ve dolu dolu bir tur olacağını yazmıştım. Fakat yazarken fark ettim ki meğerse hiç de mini bir tur yapmamışız. Her dakikasını çok verimli kullanarak kısa zamanda dev bir gezi çıkmış ortaya.

Umarım Çanakkale’ye gitmeden evvel siz de bizim turumuzdan ilham alırsınız. Eğer verdiğim bilgiler işinize yararsa ne mutlu bana 🙂

Tüm Çanakkale yazıları için tık tıkk

 

Bir sonraki Amazonclubtr Çanakkale gezimizde görüşmek üzere..