Amazonclub Kızları olarak Çanakkale keşfindeydik

 

Instagramda Seda (justseda) tarafından kurulmuş olan Amazonclub adındaki, üyelerinin kadınlardan oluştuğu bir topluluğumuz var. Özellikle günümüzde kadınların birbirlerine gerçekten de destek olması gereken bir dönemdeyiz. Bu birliktelik içerisinde küçük geziler, yüz yüze tanışma buluşmaları, sosyal sorumluluk projeleri gibi etkinlikler oluyor. Seda’nın Çanakkale’de yaşıyor olması sebebiyle bizi oraya davet etti.  Bize mini, dolu dolu ve harika bir tur planı hazırladı. Toplamda 8 kadın olarak (2 kişi de ekstradan orada bize bazı yerlerde katıldılar) Çanakkale turumuz 17 Eylül Cuma akşamı başlayıp 19 Eylül Pazar akşama doğru sona erdi.

 

Çanakkele’de nerede kaldık, nereleri gezdik, ne yedik ne içtik size de anlatmak istiyorum ki, siz de Çanakkale’ye gittiğinizde buraları görmeden dönmeyin 😉

 

İlk gün: Troia Tusan Hotel giriş ve akşam yemeği

 

17 Eylül Cuma sabahı Dilek (dilekadatepe) ve Esra (geziyorum.yazıyorum) ile düştük Çanakkale yollarına. Öğle saatlerinde 2 gece konaklayacağımız Troia Tusan Hotel‘e varmıştık. Seda bizim odamızı önceden ayarlattığı için bavullarımızı bırakıp hemen kumsala koştuk. Hazır deniz kenarındayken suya bir dalıp çıkmamak olmazdı tabi 😊

Troia Tusan Hotel
Troia Tusan Hotel

 

Amazon kızlarının Troia Tusan Hotel buluşması
Amazon kızlarının Troia Tusan Hotel buluşması

Akşama doğru teker teker diğer Amazonclub kızları da bize katıldılar. Akşam yemeğimizde artık herkes tamdı. Otelimizin sahibi Armağan Bey de bizimle tanışmaya gelmişti. Otel hakkında bilgiler paylaştı bizimle.

Amazonclub Kızları Troia Tusan Hotel akşam yemeği
Amazonclub Kızları Troia Tusan Hotel akşam yemeği

 

Amazonclub Kızları Troia Tusan Hotel bahçe keyfinde
Amazonclub Kızları Troia Tusan Hotel bahçe keyfinde

Otelimiz tek kelimeyle muhteşemdi. Tatil anlayışı herkes için farklıdır ama bence doğa içinde olmak, denize girmek, yürüyüş yapabilmek, akşamları pubda oturmak gibi birçok isteğimi karşılayan bir oteldi. Türk Hamamından tutun da, deniz suyu ile doldurulmuş havuzuna, bisiklet rotalarından, yürüyüş parkurlarına, sörf eğitimlerinden yoğa saatlerine kadar bir çok tarza ve kişiye uygun aktiviteleri mevcut bir otelden bahsediyorum. Daha detaylı incelemek isterseniz size otelin internet sayfası linkini de bırakıyorum 😉 Troia Tusan Hotel Çanakkale 

İleriki zamanlarda sadece otelin tadını çıkarabilmek için yeniden gideceğim 😊

 

İkinci Gün : Tevfikiye Köyü- Çıplak Köy- Troya Müzesi- Bayramiç- Mehmet Akif Erkoy’un Evi- Ayazma

18 Eylül Sabahı otelimizde havız başında harika bir kahvaltıdan sonra düştük yollara.

Amazonclub Kızları Troia Tusan Hotel
Amazonclub Kızları Troia Tusan Hotel

Tevfikiye Köyü- Çıplak Köy

Bayramiç Belediyesi’nin tahsis etmiş olduğu servisimiz ile ilk önce Tevfikiye Köyü (Arkeo-Köy) ve Çıplak Köy (Etno-Köy)’ü gezdik. Bu iki köyü OPET’in sponsorluğunda “Tarihe Saygı Projesi” kapsamında turistik ve aynı zamanda tarihi köylere dönüştürmüşler. Burada yaşan yerlilerin geçmişinin Troyalılara dayanması sebebiyle buraya “Son Troyalılar Diyarı” da denir. Gezdiğimiz her meydan her sokak ayrı güzeldi. Bu köyler hakkında daha detaylı bir yazı gelecek. Şimdilik sadece bir kaç foto bırakayım 😉

Amazonclub Kızları
Amazonclub Kızları
Amazonclub Kızları
Amazonclub Kızları
Amazonclub Kızları
Amazonclub Kızları
Truvalı Helen İle de foto çekilmeden olmadı
Truvalı Helen İle de foto çekilmeden olmadı

 

Bu güzel köyleri gezdikten sonra da Troya Müzesine doğru yola çıktık. Şu ana kadar duymayan varsa hemen mini bir bilgi vereyim müze hakkında;

Troya Müzesi

Homeros’un İlyada Destanı ile tarihe geçmiş Troas Bölgesi’nde iz bırakan Troya ve kültürlerinin yaşamı ve arkeolojik tarihi, kazılardan çıkan eserler aracılığıyla anlatılmaktadır. Ziyaretçiler müzeyi gezerken yedi başlığa bölünmüş bir hikâyeyi takip etmektedirler: Troas Bölgesi Arkeolojisi, Troya’nın Tunç Çağı, İlyada Destanı ve Troya Savaşı, Antik Dönemde Troas ve İlion, Doğu Roma ve Osmanlı Dönemi, Arkeoloji Tarihçesi, Troya’nın İzleri. Time dergisi 2019 yılı Ağustos ayında Troya Müzesi’ne “Dünyada Görülmesi Gereken 100 Yer” listesinde yer verdi. Müze, Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa Müze Forumu (European Museum Forum) tarafından verilmekte olan Avrupa Yılın Müzesi Ödülü‘ne 2020 yılı için aday oldu ve ödülü kazandı. Ayrıcı 2021 Özel Teşekkür ödülünü de bu yıl aldı.

İlyada
İlyada

                                    

Troya Müzesi
Amazonclub Kızları Troya Müzesi

 

Bu mükemmel müze gezisi için Müze Müdürü Rıdvan Gölcük’e de özel teşekkürlerimizi iletelim.

 

Müze gezimizden sonra yeniden düştük yollara;

Bayramiç

Bayramiç yolu üzerinde meşhur Tatlan Helva‘ya uğradık ve resmen 1 yıllık helva kotamızı burada doldurduk. Firma sahibi Bahar Hanım bize yaptıkları helvaları nasıl özenerek ve sağlıklı bir şekilde yaptıklarını hem anlattı hem de bizi tesiste gezdirdi. Tattığımız her çeşit birbirinden güzeldi. Helvaların ardından da ekmeğimizi bana bana harika zeytin yağlarının da tadına baktık. Ayrıca Bahar Hanım eczacı olduğu için beslenme üzerine bizlere harika bilgiler verdi. Yeni açmış oldukları İda Organic firmasının da ürünlerini deneme şansımız oldu. İstanbul’a elimiz kolumuz sağlıklı ürünler ile dolu döndük Bahar Hanım’ın güzel ürünleri sayesinde.

                                                                                                    

 

Bayramiç Meydanı1na vardığımızda Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Bey bizi karşıladı. Meydana kurulmuş olan çok tatlı mini dükkanlar vardı. Yerel halk el emeği ürünlerini satıyordu. Kaz Dağı çayı reçelinden örgülere; bilekliklerden özel tablolara kadar yok yoktu. Meydanda birer kahve içerek keyif yaptıktan hemen sonra Mehmet Akif Ersoy’un Evi’ne geçtik. Mehmet Akif Ersoy’un yazılarında Bayramiç’li olduğu ve yaşadığı ev bulunup müze haline getirilmiş. Mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri.

Amazonclub Kızları
Amazonclub Kızları

                             

 

Bayramiç Belediyesi’nin daveti sayesinde çok güzel yerleri öğrendik ve gezdik. Ayrıca hediyeleri ile uğurladılar bizi. Kendilerine bir kaz daha buradan teşekkürlerimizi iletelim.

Bayramiç Belediyesi
Bayramiç Belediyesi

 

Bayramiç merkezi gezimizden sonra sıra gelmişti Ayazmayı gezmeye. Daha önce Kaz Dağları’nı çok gezdim ama Ayazma’ya hiç gitmemiştim.

Ayazma Pınarı Tabiat Parkı

“Mitolojide Afrodit, Hera ve Athena arasındaki Dünyanın İlk Güzellik Yarışmasının burada yapıldığını görürüz. Hikayeye göre Tanrılar, Thetis ile Peleus’un düğünü için toplandıklarında, düğüne davet edilmeyen Eris (Nifak), Athena, Hera ve Afrodit’in bulunduğu yere altın bir elma atar. Elmanın üzerinde “en güzeline” yazılıdır. Üç tanrıça arasında “en güzel benim” tartışması başlar. Zeus, en güzelin seçilmesinde hakem olarak İda Dağı’nda bulunan Paris’in görevlendirilmesini buyurur. Tanrıçalar, Paris’in önünde güzellikleriyle övünüp, ona armağanlar vaad ederler. Hera, Paris’e kendisini seçmesi durumunda evrenin krallığını; Athena savaşta yenilmezliği; Afrodit ise kadınların en güzeli Helena’nın aşkını vaad etmektedir. Bunun üzerine Paris, üç tanrıçadan en güzelinin Afrodit olduğuna karar verir ve altın elmayı ona verir.”

Ayazma’ya bayıldık. Buz gibi sularına ayaklarımızı sokup serinledik. Bol bol temiz hava çektik ciğerlerimize. İleride bir gün daha uzun uzun saatler geçirmeye ve dönüşte de bir alabalık tesisinde yemek yemeye karar vererek ayrıldık oradan.

Amazonclub Kızları
Amazonclub Kızları

 

Akşamımızı otelimizde havuz başında keyif yaparak ve günün yorgunluğunu atarak geçirdik.

 

Üçüncü Gün: Kilitbahir Kalesi- Şehit Onbaşı- Alçı Tepe- Şehitlik- Conk Bayırı- 1915 Çanakkale Muharebeleri Sıhhiye Müzesi- Bigalı Köyü ve Atatürk Evi- Etruscan Şarap Bağları

Sabah otelimizden ayrılmak çok zor oldu. Nasıl da çabuk geçmişti 2 gün ve son gün yine çok görülecek yer vardı. Otelden çıkış yapıp Kilitbahir Kalesi için feribota bindik.

Amazonclub Kızları
Amazonclub Kızları
Amazonclub Kızları
Amazonclub Kızları

Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir KalesiÇanakkale Boğazı’nın Rumeli yakasında deniz geçişini kontrol altında tutmak için Çimenlik Kalesi ile birlikte (Kal‘a-i Sultâniyye’nin) karşılıklı olarak Fâtih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmıştır.

 

Ana ziyaret alanları: Sarı Kule, Geç Dönem Avlusu (Hisar Peçe),Piri Reis ve İç Kule’dir.
Sarı Kule: Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde Kilitbahir Kalesi tamir edilerek kalenin etrafı surlarla çevrilmiş ve Sarı Kule eklenmiştir. Kulenin kapısının üstüne yerleştirilen iki satır halindeki iki beyitlik kitabeden kulenin, 1541 yılında yapıldığı anlaşılmaktadır. Osmanlı kalelerinin anlatıldığı bu bölümde; Osmanlı kale mimarisi, kale yapısal donanımları, teşkilat yapısı, Avrupa’daki Osmanlı kalelerinin gravürleri, savunma silahları, ticareti ve günlük yaşamı canlandırılmıştır.
Geç Dönem Avlusu (Hisar Peçe): Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde yapılan tamirat esnasında kalenin savunmasını arttırmak amacıyla eklenen ön savunma mekanıdır. Bu avlu içerisinde geç dönem karargâh binasın kalıntıları ile topçu canlandırması vardır.
Piri Reis Bölümü: Bir dönem Kilitbahir Kalesi’nde görev yapmış olan ünlü Türk denizcisi Piri Reis’in anısına düzenlenmiş olan bölümde ziyaretçiler dönemin denizcilik araç gereçlerinin yanı sıra, Piri Reis’in meşhur dünya haritasını günümüz haritası ile karşılaştırmalı olarak görebilirler.
İç Kule: Kilitbahir Kalesi’nin merkezinde yer alan İç Kule, üçgen planlı olup savunmada en son kullanılan yapıdır. 7 kattan oluşan Kule, barınma ve depolama amaçlı kullanılmıştır. Ayrıca, girişin altında üçgen planlı bir sarnıç yer almaktadır. Birinci kata taş bir merdivenle çıkılmaktadır. Diğer katları birbirine bağlayan merdivenler ise ahşaptan inşa edilmiştir. Her katta aynı aksta yapılmış helalar ve ocaklar mevcuttur. Katlarda bulunan büyük kemerli açıklıklar, kule dış cephelerinde dar menfez pencerelere dönüşmüştür. 27 metre yüksekliğe sahip olan kuleye, doğu yönündeki avludan, basık kemerli bir kapı ile girilmektedir. Kulenin üzeri tuğla üçgen çapraz tonozla örtülüdür. İç Kule’nin bir bölümü 1915 ‘te Çanakkale Muharebeleri sırasında tahrip olsa da 1960’lı yıllarda yapılan restorasyon sonucu özgün haliyle günümüze ulaşmıştır. 2012 yılında yapılan restorasyon çalışmaları sırasında tamamen tahrip olmuş ahşap katlar aslına uygun olarak yeniden yapılmıştır.